В електронній системі військовозобов'язаних "Оберіг" інколи може з'явитися позначка про розшук. Зазвичай це стається, якщо людина не дотримується правил військового обліку.
Про це розповідає правозахисниця Охтень Аліна.
Наприклад, якщо не з'явився за повісткою для уточнення облікових даних або проігнорував направлення на військово-лікарську комісію, можна отримати статус "в розшуку". Подібний запис також можливий, якщо не прийшли на плановий огляд або ухиляєтесь від виконання обов'язків щодо обліку - пише юристка Охтень Аліна.
Іноді в базу можуть потрапити і ті, хто насправді не підлягає мобілізації або має офіційне відтермінування. У такому випадку слід звернутися до місцевого ТЦК, оновити свої дані, і позначку про розшук буде знято.
Якщо ж ви порушили правила військового обліку, районний ТЦК може звернутися до поліції, щоб вас доставили до відповідного центру комплектування. Однак правоохоронці не мають права на примусову мобілізацію або доставку ухилянтів для проходження служби. Їхнє завдання — лише скласти протокол про адміністративне порушення, передбачене ст. 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Саме для цього можливе примусове доставлення до ТЦК.
Що стосується покарання, то за порушення військового обліку передбачені лише адміністративні штрафи. Ніяких інших наслідків не має бути.
Варто пам'ятати, що ТЦК лише виконує свою роботу, і їхні дії зумовлені війною, яку розпочала росія. Якби не війна, потреби у видачі повісток і примусовій мобілізації не було б. Російські окупанти кидають своїх військових у бій без належної підготовки, що сильно відрізняється від української армії, де кожен військовослужбовець проходить ретельне навчання. Окупанти не бачать в українцях рівних або навіть людей.
Вони прийшли нас вбивати, а ми захищаємося. Якщо ми не мобілізуватимемо наших захисників, росіяни прийдуть у наші домівки й силою заберуть нас воювати, але вже на боці агресора, щоб захоплювати інші країни.