У Верховній Раді розглядають законопроєкт, який спростить умови накладення заочних штрафів від ТЦК для ухилянтів за порушення військового обліку. Багатьох українців цікавить, кого призиватимуть, починаючи з 1 листопада.
Як інформує "РадіоТрек", це дозволить оперативніше та ефективніше притягувати їх до відповідальності.
Про це йдеться у картці законопроєкту 12093. Суть законопроєкту полягає в тому, щоб покращити контроль за виконанням військових обов'язків.
Розширюється коло випадків, коли може накладатися заочний штраф без складення протоколу. У змінах до статті 258 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) прямо передбачається, що повернення виклику ТЦК з відмітками про невручення чи відмову в отриманні є підставою для того, щоб не складати протокол, а одразу винести постанову про "заочний штраф".
Зокрема, протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 210-1 КУпАП, розгляд яких віднесено до компетенції ТЦК. Це стосується випадків, коли особа не з’явилася на виклик без поважних причин або не повідомила причину неприбуття, будучи належним чином проінформованою про дату, час і місце виклику.
Водночас ТЦК повинні мати підтверджувальні документи про отримання особою виклику або про повернення виклику з відмітками про невручення чи відмову в отриманні.
Після повернення неврученого відправлення "Укрпоштою" ТЦК зможе одразу скласти постанову про штраф без необхідності складати протокол, що спростить процедуру накладення штрафів у таких випадках.
Як інформує "Радіо Трек", важливо знати, що існує категорія громадян, яких не можна примусово мобілізувати на військову службу. Про це нагадали юристи сервісу "Консультант".
До цієї категорії належать особи віком до 25 років, а також громадяни у віці від 50 до 60 років, які не мають дефіцитної військово-облікової спеціальності. Чоловіків після 50 можуть мобілізувати лише за особливими розпорядженнями, якщо їхні навички потрібні ЗСУ. Крім того, мобілізація не стосується осіб, які: мають право на відстрочку, людей з інвалідністю, а також тих, хто перебував у полоні ворога і був обміняний.
Як інформує "Радіо Трек", в Україні після 11 листопада 2024 року, коли закінчується воєнний стан, військовозобов’язані повинні будуть подати нові заяви на продовження своїх відстрочок від мобілізації. Усі раніше надані відстрочки втрачають свою чинність, тому важливо заздалегідь підготувати необхідні документи.
Юристи сервісу "Консультант" в Instagram розповіли, що після цієї дати кожен чоловік, навіть ті, хто раніше отримав підстави для відстрочки, зобов'язаний повторно подати документи до ТЦК та СП. Це потрібно для того, щоб відновити своє право на відстрочку і впевнитися у своїй ситуації.
Експерти рекомендують підготувати документи заздалегідь, щоб уникнути непередбачених затримок. Якщо військовозобов'язаний проходив медкомісію протягом останнього року, повторно проходити її не потрібно.
Це спрощує процес оформлення відстрочки, оскільки особа може зосередитися на подачі нових документів, не витрачаючи час на медогляд. Слід пам’ятати, що відстрочка від мобілізації надається максимум на 90 днів.
Документи на відстрочку діють до 9 листопада, після чого їх треба поновити. Військовозобов'язані мають самостійно подати нову заяву через комісію в паперовій чи електронній формі, наприклад, через додаток «Резерв+». Автоматичного продовження не передбачено.