З 1 вересня 2023 року Православна Церква України (ПЦУ) перейшла на новоюліанський церковний календар. Через це всі "неперехідні" свята (з нерухомими датами) змістились на 13 днів раніше.
Отже, зараз більшість українців послуговується саме новоюліанським календарем, який позбавлений недоліку юліанського і є суттєво точнішим (ближчим до астрономічних подій), ніж григоріанський.
Тобто по суті новоюліанський календар - вдосконалена форма юліанського, де "пропускається" 7 діб на 900 років (тоді як у григоріанському - 3 доби на 400 років).
У період від 1 березня 1600 року до 28 лютого 2800 року новоюліанський календар повністю збігається з григоріанським.
Коли святкувати День святого Миколая
День святого Миколая - це день святкування та вшанування пам'яті християнського святого Миколая Мирлікійського (Чудотворця).
Раніше це церковне свято припадало на 19 грудня, проте тепер в Україні його відзначають 6 грудня.
Цього року День святого Миколая припадає на п'ятницю.
Коли святкувати Різдво
Різдво Христове (або Різдво Господнє) - одне з найбільших свят у церковному календарі. Цей день у християнстві є днем народження Ісуса Христа від Діви Марії у Вифлеємі.
Раніше Різдво в Україні відзначали 7 січня, проте за новоюліанським календарем свято припадає на 25 грудня. Цього року це середа.
Коли святкувати Водохреще
Водохреще (або Хрещення Господнє) - велике свято різдвяно-новорічного циклу, що символізує хрещення Іоаном Хрестителем Ісуса Христа на річці Йордан на старовинній паломницькій переправі.
Раніше це свято в Україні відзначали 19 січня. Однак зараз, згідно з новоюліанським календарем, Водохреще припадає на 6 січня. У 2025 році це буде понеділок.
Зазначимо, що це церковне свято збігається зі ще одним - Богоявленням (адже після хрещення Ісус являє себе людям як Месію та Спасителя).