Новий гучний освітній скандал на Тернопільщині: діти не змогли повернутися за парти після канікул через відсутність опалення в школі

Цього року у Зборівській загальноосвітній школі І-III ступенів №1 навчаються 485 учнів. Після осінніх канікул діти не повернулися за парти, а перейшли на дистанційне навчання.

У такому форматі отримують знання вже понад тиждень.

Мали літо на ремонти

Про перехід учнів на дистанційне навчання у школі Зборова повідомив Мирослав Галайко у соціальних мережах. Він розповідає, що умови для навчання та здоровʼя дітей стали нестерпними, пише 20 хвилин.

— Замість того, щоб утримувати освіту в комфортних умовах, діти змушені залишатися вдома. Місто та влада мають терміново розв'язати це питання, аби діти могли навчатися в нормальних умовах, а батьки не переживали за їх добробут. Запитання до влади: чому ремонтні роботи щодо опалення ви не проводили в літній період? – пише пан Мирослав.

Своє обурення висловила і місцева жителька Марія Бундзеляк.

— Дуже доречне питання. Ми живемо в місцевості, де діти можуть здобувати очну освіту, не в укритті, не дистанційно через часті обстріли. Але ні, опалення немає. Було б смішно, якби не було так сумно, – говорить пані Марія.

А ось місцева жителька Надія повідомляє, що учні Зборівської загальноосвітньої школи І-III ступенів №1 навчатимуться на дистанційні щонайменше до зимових канікул.

– Чому в першій школі немає опалення? Чому міська рада не могла зробити його за рік часу? Діти йдуть на онлайн-навчання до Нового року, а можливо і більше. А ви подумали про батьків? Я маю залишити роботу, щоб з дітьми вдома сидіти. Тепер купа проблем, то не наука для вдома для дітей, на другий рік знов треба доганяти програму, – каже пані Надія.

Дистанційка на кілька тижнів

У дистанційному форматі Зборівська загальноосвітня школа І-III ступенів №1 працює через проведення капітального ремонту у котельні. Зі слів начальниці управлінні освіти Зборівської міської ради Тетяни Тихоліз, процес підготовки до ремонту тривав з травня 2024 року.

– Вже кілька років поспіль котельня даного навчального закладу у катастрофічному стані. А все через приватного підприємця, який займався її обслуговуванням. Минулого року були пориви на теплотрасі й учнів також переводили на дистанційне навчання. Тому у травні 2024 року прийняли рішення виділити кошти з бюджету і провести капітальний ремонт. Процес затягнувся через пошуки фахівців, які можуть якісно зробити проєктно-кошторисну документацію, провести експертизу, здійснювати технічний нагляд, демонтувати старе обладнання і встановити нове, – пояснює «20 хвилин» Тетяна Тихоліз.

У школі №1 вже є котел та всі необхідні матеріали для проведення капітального ремонту котельні. Роботи мають завершити до 20 листопада, а після – пробний запуск системи опалення, повідомляють в управлінні освіти Зборівської міської ради.

– Сподіваємося, що все обійдеться без форс-мажорів і 20 листопада повідомимо про повернення учнів за парти. Ми не розуміємо, чому батьки обурюються, якщо робимо краще для їхніх дітей. Ми ще напередодні осінніх канікул попереджали, що буде капітальний ремонт, збирали голів батьківських комітетів. Якщо підрахувати, то на дистанційці наші учні навчатимуться лише два з половиною тижні. А потім всю зиму будуть в теплі, – наголошує Тетяна Тихоліз.

Понад 2,7 млн грн на капітальний ремонт

З вересня по жовтень управління освіти, культури, молоді і спорту, праці та соціального захисту населення провело чотири тендери, пов’язані з капітальним ремонтом котельні у школі. За даними порталу закупівель Prozorro, загальна сума закупівель – 2 717 576, 40 грн. Журналісти «20 хвилин» проаналізували, на що найбільше витратили коштів та які компанії фігурують.

Виготовленням проєктно-кошторисної документації займався Петро Богданович Мирош, за що отримав 64 800 грн. А ось проведення експертизи цієї документації обійшлося у 8 642 грн, здійснило її приватне підприємство «Тернобудтехексперт». Зауважимо, що «Тернобудтехексперт» неодноразово вигравав тендери у Тернополі, які пов’язані з облаштуванням Пантеону Героїв, стели загиблим воїнам та інші.

Технічний нагляд за реалізацією проєкту обійдеться у 22 762 грн. Ці кошти отримає Ярослав Яловіцький.

Найбільше коштів – 2 621 372,40 грн мають витратити на капітальний ремонт котельні. Ці роботи виконує ТОВ «Акватеплобуд». За даними порталу YouControl, компанія регулярно перемагає у тендерах на Тернопільщині.

Найбільший зріст помічаємо у 2024 році. Станом на 14 листопада, загальна сума отриманих коштів – 3 490 370 грн.