Страшна хвороба шириться Україною, викликаючи жахливі наслідки для здоров'я інфікованих.
Як інформує "Конкурент", зокрема, у Волинській області значно зросла захворюваність на смертельно небезпечну хворобу – лептоспіроз: за 10 місяців цього року зареєстровано 19 випадків, торік їх було три.
Про це повідомили на сайті Волинського обласного ЦКПХ.
Зокрема, у жовтні на лептоспіроз занедужав житель Луцького району, 1965 року народження. Він займався домашнім господарством і часто рибалив. Під час епідрозслідування встановлено, що приблизно на 3-4 добу після останньої риболовлі у чоловіка значно підвищилася температура тіла, з’явився сильний головний біль, також він скаржився на загальну слабкість і часту блювоту. Звернувся до лікарів, коли стан різко погіршився і виникли ускладнення в роботі нирок і печінки. В лікувальному закладі у хворого запідозрили лептоспіроз, який підтвердився лабораторно.
На жаль, чоловік помер. Епідрозслідування триває з метою встановлення шляху його інфікування.
Лептоспіроз – це особливо небезпечне інфекційне захворювання, яке може призвести до ураження нирок, печінки, менінгіту (запалення оболонок головного і спинного мозку), легеневої кровотечі й навіть спричинити смерть, якщо своєчасно не звернутися по медичну допомогу.
Інфекція передається від тварин до людей. Основним збудником є бактерія Leptospira, яка потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше, гризунів, а також худоби, собак і диких тварин. Від людини до людини лептоспіроз не передається.
Бактерія проникає в організм людини через тріщини, порізи або рани на шкірі, а також через слизові оболонки очей, носа та рота. Найпоширеніший механізм передачі – контактний, під час купання і риболовлі в заражених водоймах, сінокосу на зволожених територіях та обробки городу, догляду за хворими й інфікованими тваринами.
У 90% випадків лептоспіроз починається з неспецифічних симптомів, таких як підвищена температура та кон’юнктивіт. Але є і більш характерна симптоматика: сильні болі в м’язах, особливо в литках, що посилюються під час пальпації (обмацування), та геморагічний синдром (патологічна кровоточивість). Лептоспіроз має дві клінічні форми: жовтяничну та безжовтяничну.
Жовтянична форма: інкубаційний період триває від одного до двох тижнів, після чого різко підійматися температура до 40°C, з’являються інтенсивні болі в м’язах та збільшується печінка, жовтіють очі та шкіра.
Безжовтянична форма: інкубаційний період становить від двох до десяти днів. Захворювання супроводжується підвищеною температурою, слабкістю, ДВЗ-синдромом (порушення згортання крові), менінгеальними симптомами та збільшенням печінки.
Лікарі-епідеміологи наголошують, що для запобігання лептоспірозу необхідно:
забезпечити відповідний захист від гризунів місць проживання людей та, особливо, джерел водопостачання;
проводити дератизацію приміщень та захищати харчові продукти і воду від проникнення гризунів;
у жодному разі не використовувати воду з відкритих водойм для пиття, миття овочів, фруктів, а особливо для приготування їжі на природі;
при проведенні сільськогосподарських робіт, зборі урожаю та перебуванні біля водойми використовувати засоби індивідуального захисту.
У разі появи характерних симптомів (болючості у литкових м’язах, високої температури тіла, пожовтіння склер і шкіри, блювання та діареї, висипів на шкірі), особливо після перебування біля водойми, потрібно негайно звертатися за медичною допомогою за місцем проживання, не займатися самолікуванням. Раннє звернення за медичною допомогою у перші дні появи згаданих симптомів сприяє швидкому одужанню без важких ускладнень.