"Мобілізація посилиться змінами прямо з 1 грудня, ця група чоловіків отримає бронювання": скасування відстрочки, ТЦК

Ухвалення нового закону про мобілізацію, який набув чинності у травні, суттєво не виправило ситуацію з набором нових людей у ЗСУ. Військові, як і раніше, констатують, що людей на фронті не вистачає. Нещодавно цю проблему визнав президент Володимир Зеленський. Він також заявив, що деякі норми закону, які не підтримало суспільство та військові, потрібно "трохи скоригувати". Що саме змінять президент не уточнив, але в Міністерстві оборони анонсували, зокрема, відмову від "бусифікації".

Як інформує "Слово і Діло", поки що в Україні буде змінено процес бронювання військовозобов'язаних, врегулювали деякі питання відстрочки та збираються ліквідувати МСЕК, зокрема, через корупційні схеми для ухилянтів.

На інфографіці Слово і діло – останні законодавчі зміни щодо особливостей мобілізації в Україні.

Бронювання від мобілізації по-новому

Після аудиту заброньованих працівників, які проводили через зловживання, уряд оголосив про зміну правил бронювання з 1 грудня.

Одне з головних нововведень – бронювання військовозобов'язаних повністю відбуватиметься через портал "Дія".

Щоб отримати статус "критичного" та мати право на бронювання співробітників, підприємство має відповідати двом обов'язковим критеріям:

не мати боргів із зарплати;

середня зарплата має бути не менше 2,5 мінімальних зарплат (20 тисяч).

Зарплата заброньованих співробітників теж має бути не менше 20 тисяч.

Ще один критерій керівник підприємства обирає самостійно із постанови Кабміну:

загальна сума сплачених податків та інших зборів перевищує 1,5 млн євро;

сума річних надходжень підприємства в іноземній валюті становить не менше 32 млн євро в еквіваленті;

підприємство має важливе значення для національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади;

підприємство має стратегічне значення для економіки та безпеки держави відповідно до затвердженого переліку;

відсутність боргів зі сплати ЄСВ;

середня місячна зарплата працівників не менша за середню в регіоні;

резидентство у "Дія.City".

Крім того, не можна буде бронювати працівників, які не стоять на військовому обліку та не мають військово-облікових документів.

Відстрочка від мобілізації

Верховна рада ухвалила два законопроєкти, пов'язані з відстрочками від мобілізації. Президент Володимир Зеленський їх ще не підписав.

По-перше, мобілізації не підлягатимуть жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, дочка, батько, мати, брат чи сестра) загинули або зникли безвісти на війні за особливих обставин (раніше "за особливих обставин" не було).

Крім того, виключно у добровільному порядку призиватимуть осіб, які були позбавлені волі внаслідок збройної агресії. Мова про цивільних, які були у полоні.

Ліквідація МСЕК

У першому читанні Верховна рада ухвалила урядовий законопроєкт про ліквідацію МСЕК. Він, зокрема, вносить зміни до законів "Про військовий обов'язок та військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" – поняття висновку МСЕК замінять на висновки експертної команди з оцінки повсякденного функціонування особи, що має надаватися:

про встановлення необхідності постійного догляду за окремими членами сім'ї військовослужбовця (хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також своїми батьками);

одним із своїх батьків або батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи ІІ групи членом сім'ї другого ступеня спорідненості, яка є особою з інвалідністю І або ІІ групи, з метою встановлення підстави для звільнення військовослужбовця з військової служби.

Також такий висновок буде потрібний для встановлення підстави надання відстрочки від мобілізації.

Як інформують "Економічні новини", омбудсман України Дмитро Лубінець запропонував надати відстрочку від мобілізації для чоловіків, які раніше були незаконно ув’язнені росією як цивільні заручники.

За чинним законом №3633-ІХ, звільненим військовополоненим надається можливість залишити службу або уникнути мобілізації, але ці норми поки що не поширюються на цивільних. Лубінець зазначив, що багато родин звертаються до його офісу з проханням про зміни в законодавстві, адже переживають за здоров’я та безпеку звільнених родичів, пише Експерт.

За словами омбудсмана, питання потребує детального врегулювання, адже Україна вперше стикається з такими викликами. Зараз держава самостійно формує правові стандарти для таких випадків, що в майбутньому можуть стати прикладом для інших країн. Він уже направив відповідні пропозиції до профільних комітетів Верховної Ради.

Загальна мобілізація в Україні триває як відповідь на агресію росії. У той час як ТЦК виконують свої обов’язки, а українські військові отримують належну підготовку, російська армія використовує своїх солдатів як "гарматне м’ясо". Це ще раз підкреслює різницю у підходах двох країн до своїх людей.

Україна бореться за своє існування, і мобілізація є необхідним кроком для захисту від ворога. Якщо цього не робити, росія може окупувати нашу землю, нав’язати свій лад і використати нас у своїх агресивних планах проти інших країн.

Проте російська пропаганда не втомлюється поширювати дезінформацію про мобілізацію в Україні, зображуючи її несправедливою та безнадійною. Водночас вони замовчують власні жорсткі мобілізаційні методи. Усі ці маніпуляції мають на меті деморалізувати українців, але наша армія та суспільство продовжують боротися за свободу та справедливість.