Поліцейські заблокували ще дев’ять схем ухилення від призову та затримали їх організаторів.
Серед фігурантів – працівники ТЦК та СП, медичних закладів та мешканці прикордоння. Суми за «послуги» коливалися від 400 до 14 000 доларів. 17 зловмисникам вже оголошені підозри.
В Одеській області оперативники управління стратегічних розслідувань та слідчі поліції заблокували дві схеми ухилення від мобілізації та затримали причетних до них осіб. Це - двоє працівників районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які за 1 300 доларів забезпечували незаконними відстрочками військовозобов’язаних, користуючись набутими в структурі зв’язками. Інша фігурантка - завідувачка відділення однієї з дитячих лікарень, яка отримала від батька неповнолітньої пацієнтки 400 доларів за госпіталізацію до стаціонару. Надалі жінка гарантувала виготовлення медичних документів із діагнозом, який потребує догляду за дитиною, а відтак дасть можливість уникнути чоловіку мобілізації.
На Волині працівники УСР та слідства затримали чотирьох осіб, серед яких двоє мешканців прикордоння, які організували незаконний канал перетину кордону. Вони добре орієнтувалися на місцевості та проводили осіб поза офіційними пунктами пропуску до республіки білорусь. За свої послуги брали від 3000 до 5000 доларів. Поблизу села Височне їх затримали під час спроби перевести групу "клієнтів".
Також викрито посадовця районного ТЦК та його спільника, які за 3000 доларів "заднім числом" робили військово-облікові документи про проходження комісії ВЛК і завантажували дані про непридатність до відповідної бази. За результатами перевірок слідчі вилучили у зловмисників 60 тис. доларів та 170 тис. гривень, а також боєприпаси.
На Закарпатті оперативники УСР спільно з колегами-правоохоронцями затримали вісьмох фігурантів.
До першого угруповання входили начальниця відділу РТЦК та СП, працівниця ВЛК, завідувач відділення лікарні та троє цивільних осіб. Вони сприяли чоловікам призовного віку в отриманні висновків ВЛК про непридатність до служби з виключенням з військового обліку. Вартість "пакету послуг" становила від 12 000 до 14 000 доларів. Учасники другої групи – мешканці Тячівського району. За 8 000 доларів вони переправляли "клієнтів' до Румунії через річку Тиса.
У Київській області співробітники УСР та слідчого управління поліції викрили лікаря центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Вартість підстав для ухилення від призову на військову службу становила 2 000 доларів. Вона включала в себе фіктивну госпіталізацію та виготовлення пакету медичних документів з видачею консультативного висновку щодо наявності у громадянина тяжкого захворювання.
На Тернопільщині викрили співвласників фірми, що займаються міжнародними перевезеннями. Вони вносили дані чоловіків до інформаційної системи. Відтак вони безперешкодно виїжджали за кордон в якості водіїв.
В Києві підозру отримала голова міжрайонної МСЕК, яка допомагала чоловікам отримати «інвалідність». Посадовиця затвердила та підписала акти огляду медико-експертною комісією про наявність у двох військовозобов’язаних третьої групи інвалідності. Наразі комісією Центральної МСЕК фейкові діагнози анульовано.
Наразі усім затриманим слідчі повідомили про підозру. Їхні дії залежно від протиправної діяльності кваліфіковані за низкою статей Кримінального кодексу України:
- ч. 3 ст. 369-2 (Зловживання впливом);
- ч. 3 ст. 368 (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою);
- ч. 2 та 3. ст. 332 (Незаконне переправлення осіб через державний кордон України);
- ст. 366 (Службове підроблення).
Максимальне покарання, яке може загрожувати підозрюваним - до 12 років позбавлення волі.