Традиції Водохресних купань: кому не можна купатися в ополонці

6 січня православні українці відзначають одне з найбільших християнських свят - Хрещення Господнє. Однією з головних традицій цього дня є Водохресні купання – віряни занурюються у воду в ополонці або відкритих водоймищах, аби здобути духовну і фізичну силу.

Історія Водохресних купань

Традиція купань в умовах зимових морозів сягає корінням дохристиянських часів. Так, у кочових племен скіфів, які проживали на території України у VIII – IV століттях до нашої ери, існувала традиція занурювати в холодну воду немовлят. Стародавні слов'яни, як вважається, дотримувалися традиції зимових купань на день бога Велеса - водокрес.

Християнський обряд купання на Хрещення виник як данина хрещенню Ісуса в річці Йордан. Згідно священного писання, в момент купання на Ісуса зійшов Святий Дух, і Господь розкрив йому його справжню суть – Сина божого.

За православними традиціями, в день Водохреща вода набуває чудодійних властивостей – вона очищує душу від гріхів, дарує здоров'я та фізичну силу. Божественна сила води, при цьому, захищає віруючого від ризику постраждати в результаті переохолодження.

Кому не можна купатися на Водохрещу?

Купання у крижаній воді може бути небезпечним для здоров'я. В особливій зоні ризику – діти та люди старше 45 років, у яких немає подібного досвіду. Медики наполегливо радять тим, хто хоче скупатися в ополонці на Водохреща, попередньо проконсультуватися з фахівцем.

Занурення в крижану воду – завжди серйозний стрес для серцево-судинної системи, що може призвести до спазму судин або різкого підвищення тиску.

З цієї причини Водохресне купання не сумісно з курінням і вживанням алкоголю, які лише підвищують тиск на судини.

Не рекомендується купатися в ополонці тим, хто страждає від гіпертонії, епілепсії, цукрового діабету, ревматизму, ниркової недостатності та хвороб сечовидільної системи.