Перевізниця, яка на Тернопільщині з водієм обматюкала військового, попросила вибачення: з нею можуть розірвати договір

Вчора ми повідомляли про інцидент, який трапився з військовим в маршрутці.

«Плачу військовий збір не за те, щоб вас тут безкоштовно возити…» — заявила перевізниця. В автобусі «Тернопіль-Кременець» спалахнув скандал, коли перевізниця нахамила військовому. За воїна заступилися інші пасажири, за перевізницю — водій авто. Люди поширили відео інциденту у соцмережах, пише 20 хвилин.

Власниця маршруту хамила, а водій показав середній палець і послав військового, який їхав днями із Вишнівця до Горинки автобусом «Тернопіль-Кременець». Про це у соцмережах повідомила донька ще одного військового, який теж був пасажиром автобуса.

Усе сталося дорогою до Кременця

«Сьогодні мій тато приїхав у відпустку, зараз він воює на Донеччині під Часовим Яром, і став свідком неповаги і агресії до військових, — повідомила Оксана Юрків, опублікувавши у дописі фото і відео інциденту. — Їхавши автобусом Кременець-Тернопіль, номерні знаки ВО 2682 ВА, власниця якого є Нестерук Ганна Арсенівна, а водій — Дробоцький Микола.

У Вишнівці сів військовий, який їхав до Горинки, показав УБД, власниця сказала, що вона платить військовий збір не за те щоб вас тут безкоштовно возити. Військового це обурило. Він сказав, що в чому наша вина, що ви за нас платите військовий збір, і ми їздимо безкоштовно. Власниця надалі почала виражати своє невдоволення, військовий зробив їй зауваження, і люди, які їхали, військового підтримали».

— В Горинці, коли військовий виходив, шофер його послав, між ними сталась сутичка, а тоді власниця сказала «І куля його минула…», — написала Оксана Юрків. — Тоді всі пасажири збунтувались. Казали, ви не знаєте, що вони пережили і що їм потрібна допомога та підтримка, а не цькування з боку місцевих». На що шофер сказав, «не факт, що він був на сході, бо ті, що дійсно воювали, свою агресію не проявляють».

Як стало відомо з допису пані Оксани, власниця і водій дорогою до Кременця бурхливо обговорювали цю ситуацію і своє невдоволення. На цьому конфлікт не вичерпався. За словами пані Оксани, коли її батько-військовий, і мама вийшли з автобуса, мама повідомила, що ситуацію так не залишить, опублікує все і напише скаргу. Коли ж жінка хотіла сфотографувати автобус, водій показав їй середній палець. Військовий втрутився, заступившись за свою дружину.

— Дуже прикро, що військові, які приїжджають зі Сходу на декілька тижнів, мають стикатись з такою неповагою, — пише Оксана Юрків. — Прошу підтримки, щоб ця ситуація не залишилась безкарною. В такі часи потрібно максимально об’єднуватись, а не проявляти агресію.

Tanja Khyzhevska підтвердила інформацію, опублікувавши допис на власній сторінці, що «стала свідком неповаги і агресії до військових».

Під обома дописами — сотні коментарів. Люди обурювалися поведінкаю перевізниці та водія, а також вимагають позбавити їх ліцензії на перевезення і покарати «гривнею».

«Власницю треба позбавити ліцензії на перевезення пасажирів, ця особа мені знайома більше 20 років, і живу я більше 15 років у Києві. Вона яка була, така і лишилась. Пишіть звернення в міську раду і заяву в поліцію», — прокоментувала Світлана Диптан.

Дядя Міша: «Ні, просто догана таким пискам — то ні про що... Така сволота за копійку совість продала. Щоби ліцензію призупинили на пару- трійку місяців, та штрафчик у пару десятків тисяч...»

Що говорить законодавство?

У Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» прописано, що учасники бойових дій мають право на: «безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування у сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, зокрема внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду — також електронного квитка, який видається на безоплатній основі».

«20 хвилин» звернулися до управління ЖКГ Кременецької міськради за реакцією на повідомлення про хамство військовому з боку водія та перевізниці. Там зазначили, що обурені діями цих осіб, проте покарати їх ніяк не можуть, адже договір підписують лише з перевізниками, які курсують в межах громади. І порадили звернутися до районної військової адміністрації.Керівник РВА Віталій Кудлак запевнив, що це й не районна компетенція, адже маршрути в межах області — за ОВА. Проте посадовець зазначив, що шокований діями кременецької перевізниці та водія.

Михайло Олійник, начальник управління розвитку інфраструктури ТОВА, повідомив «20 хвилин», що 21 січня у перевізниці та водія будуть відібрані письмові пояснення.

— Згідно зі статтею 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, — повідомив Михайло Олійник.

Викликали «на килим»

Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, заборонено відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом, зазначив начальник управління розвитку інфраструктури ТОВА.— Слід зазначити, що станом на 20 січня 2024 року, жодних обмежень щодо кількості пасажирів, які користуються правом пільгового проїзду на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, немає, — підтвердив Михайло Олійник.

«Станом на 13.00 20 січня офіційно скарг на дії водія на автобусному маршруті загального користування «Кременець-Тернопіль», який обслуговує ФОП Нестерук Г.А., не надходило», — повідомив Михайло Олійник. А про інцидент в ОВА дізналися із засобів масової інформації.В управлінні розвитку інфраструктури повідомили, що вже направили листи до відділу державного нагляду (контролю) в Тернопільській області та Управління патрульної поліції в Тернопільській області щодо перевірки діяльності перевізника на маршруті. Крім цього, перевізнику направили попередження про неналежне виконання договірних умов. У разі отримання відомостей від контролюючих органів про порушення вимог норм чинного законодавства в галузі пасажирського автомобільного транспорту, розглянуть питання про дострокове розірвання договору про організацію пасажирських перевезень на автобусному маршруті загального користування Кременець-Тернопіль з ФОП Нестерук Г.А.

Що відомо про перевізницю

За даними YouControl,Нестерук Г.А. є фізичною особою-підприємцем з єдиним КВЕД: 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах. Чи має право здійснювати перевезення пасажирів, інформації про це на YouControl ми не знайшли.

Проте в ОВА зазначили, що ліцензія є. І договір на перевезення пасажирів між управлінням і перевізницею уклали в 2022 році.Інформацію щодо ліцензії на перевезення пасажирів «20 хвилин» перевірили на сайті Укртрансбезпеки. Вона видана Наказом Укртрансбезпеки № 1000 від 17.12.2021 р. і станом на 20 січня 2025 року — чинна.

Перевізниця: «То мені сатана підійшов»

Перевізниця Ганна Нестерук в розмові із журналісткою «20 хвилин» весь час плакала. Літня жінка запевняла, що більше такого не трапиться і просила вибачення у військових та тих, кого, можливо, образила. За її словами, чому стався конфлікт і чого скандалила з військовим, видала: «То мені сатана підійшов». Пояснила, що все через поганий емоційний стан через втрату трьох рідних за рік, внаслідок чого у неї на руках залишилася дитина з першою групою інвалідності.— У мене нащодавно син помер, у червні 2024-го, через місяць — мати. Я залишилася сама з дитиною, яка має інвалідність. Певно того не втрималася, накинулася… Заробітків немає, а дитині щось треба дати їсти, — пояснила свою реакцію на слова і дії військових Ганна Нестерук. — Присягаюся Богом, ніколи більше такого не повториться. І щиро прошу вибачення у всіх, кого образила.

Того дня вона разом з водієм була в автобусі. Дорогою до Тернополя одна людина заплатила 70 грн. коли їхали в зворотному боці, в автобус у Вишнівці сів чоловік і показав посвідчення УБД. Жінка, запевняла журналістку, що лишень запропонувала йому присісти, і більше нічого. Проте на відео, яке поширили очевидці у соцмережах, видно, що перевізниця скандалить і негативно відгукується про військових. Тоді жінка розплакалася. — Та ляпнула… Він (військовий — прим. авт.) у Горинці виходив і дуже почав матюкатися. Бив шофера і ногами по автобусу. Я тільки сказала, мовляв, йдіть і більше не приходьте, — запевнила Ганна Нестерук.

Жінка каже, їх з водієм тоді обурили й вислови інших пасажирів, що треба мати повагу до військових. І ніхто не заступився за них самих. Натомість погрожували, що напишуть скарги.

Перевезеннями, за словами Ганни Нестерук, вона займається третій рік — відтоді, як помер чоловік, переписала на себе його бізнес. Чоловік був перевізником близько 20 років.

Водій: «Я після того другий день в стресі»

Водій Микола Дробоцький, який теж став учасником конфлікту, розповів «20 хвилин» власну версію того, що трапилося. Керманич запевняє, що поважає військових і ніколи не відмовляв їм у пільговому проїзді. Натомість після вище зазначеної поїздки втратив купу нервів і має порвану куртку.

— Ми їхали з хазяйкою, вона приймала гроші в пасажирів, — розповів пан Микола нашому виданню. — Лише потім я зрозумів, що в нього (військового — прим. авт.) УБД, бо він був у цивільному. Попросив мене зупинитися у Горинці на майданчику біля школи. До цього той чоловік почав матюкатися в автобусі. А, за правилами перевезення пасажирів, як людина порушує загальний спокій, його треба висадити.«Він вийшов у Горинці і знову почав матюкатися, — розповів Микола Дробоцький. — І до мене шарпати. Я йому кажу, чоловіче, ти заспокойся. Він почав кричати до мене — виходь. Почав бити по дверях і не давати мені вийти. Яка моя реакція має бути? Звідки я знаю, що це за людина?»

— Він почав мене бити, порвав куртку, — розповів пан Микола. А на запитання журналістки, чи подавав з приводу цього заяву до поліції, відповів заперечно, — ніхто нікуди не звертався, я мав дотримуватися графіку руху. Я був знервований, мені було не дуже добре. 30 років за кермом… Приїхали в Кременець – мною всім трясло... Зрозумійте одне — я після того другий день в стресі. З військових гроші не брав. Ставимося з повагою. Те ж я розкажу і напишу в ОВА. З другим військовим не говорив ні слова, просто був перенервований і псіхований.

Як і чому сідав за кермом в такому стані і перевозив надалі пасажирів — на це запитання журналістки водій не відповів. Проте знову послався, що є графік руху, і він має його дотримуватися.

Відмовили у проїзді — що робити?

Якою є судова практика та що потрібно робити, якщо відмовили в пільговому проїзді, АрміяInform коментує юристка системи безоплатної правничої допомоги Марія Ростова.

Тож, якщо перевізник відмовляє в проїзді попри наявність посвідчення учасника бойових дій, потрібно:

— з’ясувати назву та контактні дані перевізника (інформація, як правило, зазначається в інформаційних матеріалах, розміщених біля водія), власне ім’я водія;

— записати номер транспортного засобу, час та маршрут поїздки;

— зберегти квиток;

— у разі звернення до суду подбати про наявність свідків відмови у безоплатному проїзді;

Далі потрібно написати заяву у трьох примірниках:

— До Національної поліції;

— До Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека);

— До органу місцевого самоврядування, де здійснюється маршрут.

До заяви обов’язково додайте копію посвідчення УБД і копію проїзного квитка.

За відмову у безоплатному проїзді передбачена адміністративна відповідальність за ст. 133-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення громадян — тягне за собою накладення штрафу на водіїв транспортних засобів, громадян — суб’єктів підприємницької діяльності в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отримати сатисфакцію можна в судовому порядку. В такому разі можна не лише покарати перевізника, але й повернути свої гроші. Відповідна судова практика є.