У зв’язку з новими правилами проведення мобілізаційних заходів в Україні всі військовозобов'язані громадяни віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-облікові документи та подавати їх на законну вимогу представникам Національної поліції або ТЦК та СП.
Як інформує "НВ", у період воєнного стану різкої популярності набрало питання військового обліку та військово-облікових документів. У звʼязку з посиленням відповідальності за порушення правил військового обліку та затримання осіб працівниками поліції наявність актуальних військово-облікового документа є крайньою необхідністю.
Проте, потрібно розуміти, що не всі документи, які видавались районними ТЦК та СП або військкоматами є актуальними та можуть використовуватись військовозобовʼязаними та призовниками. Саме тому важливо розібратись в тому, які документи є актуальними, а які підлягають заміні.
Які військово-облікові документи діють в Україні
В Україні виділяють такі основні види військово-облікових документів, а саме:
Посвідчення про приписку до призовної дільниці є документ, який видається всім громадянам України, які були приписані до призовної дільниці за місцем проживання.
Цей стандартний документ отримують молоді люди, яким у рік реєстрації виповнилося 17 років. Припис до призовних дільниць з урахуванням взяття громадян на військовий облік, визначення їх придатності до військової служби в майбутньому, встановлення нового освітнього рівня та вивчення особистих якостей тощо;
Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного — це документ, який належним чином засвідчує громадянина, який є військовозобов'язаним, перебуває в запасі і має відповідне звання (наприклад, офіцерського складу). Крім того, посвідчення також показує придатність його власника до виконання військового обов’язку служби в лавах Збройних Сил.
Тимчасове посвідчення може бути видано громадянам, які втратили військові квитки, прибули з місця позбавлення волі або не проходили військову службу, але отримали відповідний рівень освіти тощо;
Військовий квиток — документ, який видається ТЦК громадянам при призові на військову службу чи звільнення в запас, при вступі до військового навчального закладу чи знятті з військового обліку за станом здоров’я тощо.
Військовий квиток є документом, який посвідчує особу, і видається на невизначений термін.
Для оформлення військового квитка в паперовому вигляді необхідно звернутися до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку з таким переліком документів, а саме:
письмова заява про взяття громадянина на облік в ТЦК та СП (подається обов’язково, якщо особа не перебуває на військовому обліку), а вже потім подається письмова заява про видачу військового квитка;
внутрішній паспорт громадянина України;
РНОЦПП;
військово-облікові документи, які є у громадянина (наприклад, тимчасове посвідчення призовника);
свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження (за наявності);
документи, що засвідчують отримання відповідного ступеня освіти (наприклад, диплом про закінчення ВНЗ);
медична карта;
3 фотокартки.
Для отримання військового квитка в паперовому вигляді також необхідно пройти ВЛК в ТЦК та СП для визначення поточного стану придатності до військової служби в лавах ЗСУ.
Для формування військово-облікового документу в електронній формі необхідно скористатися засобами:
Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;
Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;
Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Постанова 559 встановлює, що військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації, за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про таку особу.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (QR-код).
QR-код військово-облікового документа містить відомості про військово-обліковий документ в електронній формі, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.
Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
Військово-обліковий документ в електронній формі може бути роздрукований. У такому випадку він повинен містити QR-код військово-облікового документа, придатний для зчитування.
Усі паперові військові квитки і тимчасові посвідчення дійсні також — в них вклеювали спеціальний QR-код.
Наразі для військовозобовʼязаних актуальними ВОД є військовий квиток, тимчасове посвідчення військово-зобовʼязаного, військово-обліковий документ письмовий або електронний у формі затвердженій постановою КМУ № 559. Для призовників належним документом залишається посвідчення про приписку до призовної дільниці, письмовий або електронний військово-обліковий документ.
Починаючи з 18 травня 2024 року всі, хто перебуває на військовому обліку можуть сформувати військово-обліковий документ без візиту в районний ТЦК та СП. Мова йде про електронний ВОД, який можна отримати через застосунок Резерв+ або через ЦНАП.
Такий документ має юридичну силу на рівні з письмовим військово-обліковим документом, який оформляється в районному ТЦК та СП. Важливо, що для призовників та військовозобовʼязаних діє єдина форма військово-облікового документа у формі, затвердженій постановою КМУ № 559.
Реклама: Чинне законодавство про військово-облікові документи
Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію установлено, що у період проведення мобілізації громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ.
Зокрема, стаття 22 Закону про мобілізацію визначає обов’язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації і встановлює, що військово-обліковий документ пред’являється особою за вимогою:
уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК СП);
поліцейського;
представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Під час перевірки документів перевіряючий може застосовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Невиконання особою законного обов’язку мати при собі та пред’являти для перевірки військово-облікові документи є адміністративним правопорушенням, за вчинення якого передбачається покарання у вигляді штрафу згідно зі статтями 210 та 210−1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.