В Україні повістки до військкомату можуть вручати не лише співробітники ТЦК і СП, а й інші категорії громадян.
Як інформує "СУД", про це повідомили в Чернігівському обласному ТЦК і СП.
До осіб, уповноважених вручати повістки, належать:
представники ТЦК і СП;
представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій;
представники виконавчих органів сільських, селищних, міських рад;
представники підприємств та установ, на яких працюють громадяни;
представники розвідувальних органів і СБУ, які мають право вручати повістки військовозобов'язаним.
Повістки можуть вручатися як за місцем проживання, так і в громадських місцях або за місцем роботи.
Під час вручення здійснюється фото- та відеофіксація представниками ТЦК і СП або поліцейськими.
У разі відмови від отримання повістки складається акт відмови, підписаний щонайменше двома членами групи оповіщення. Якщо громадянин продовжує відмовлятися, поліцейські проводять адміністративне затримання та доставку до ТЦК.
Як інформує "24", у Міноборони нагадали, які обов’язки громадян щодо мобілізації та хто підлягає мобілізації в особливий період. Про це повідомляється з посиланням на Міністерство оборони України.
Яка буває мобілізація
Мобілізація може бути двох видів:
Загальна – охоплює всю територію країни;
Часткова – проводиться в окремих місцевостях держави, а також стосуватися певної частини національної економіки, Збройних сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Організація мобілізації здійснюється відповідно до законодавства України, зокрема актів Президента та Кабінету Міністрів.
З моменту оголошення мобілізації або введення воєнного стану в країні запроваджується особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Мобілізація може тривати протягом усього періоду дії воєнного стану в Україні.
Обов’язки громадян у період мобілізації
Відповідно до статті 65 Конституції України, кожен громадянин має обов’язок захищати Україну, її незалежність та територіальну цілісність. У зв’язку з цим, під час мобілізації громадяни повинні:
з’являтися за викликом до ТЦК та СП у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
• надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним силам України з наступним відшкодуванням державою їх вартості;
• раз на рік проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби;
• мати при собі військово-обліковий документ в паперовій або електронній формі та пред’являти його на вимогу уповноваженого представника ТЦК та СП або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України;
• повідомляти про зміни персональних даних у семиденний строк ТЦК та СП (інші органи, в яких вони перебувають на військовому обліку) або через електронний кабінет військовозобов’язаного Резерв+;
• виконувати інші вимоги чинного законодавства, наприклад, дотримуватись вимог Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Хто підлягає мобілізації?
До мобілізації залучаються військовозобов’язані чоловіки віком від 25 до 60 років, які:
Визнані придатними до військової служби; Не мають права на відстрочку; Не підлягають бронюванню.
Окремі категорії громадян від 18 до 25 років також можуть бути мобілізовані:
Якщо вони є офіцерами запасу; Якщо пройшли строкову військову службу.
У разі відсутності зобов’язань щодо мобілізації молоді чоловіки віком 18 – 25 років можуть долучитися до армії добровільно, підписавши контракт на службу.
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути мобілізовані або залучені до оборонних робіт лише на добровільних засадах.