Через повномасштабну війну в Україні продовжено загальну мобілізацію до 9 травня 2025 року. Відповідний законопроєкт № 12405 був підписаний президентом Володимиром Зеленським 5 лютого.
Як інформують "Факти ICTV", журналісти разом з адвокатом юридичної компанії Riyako&partners Катериною Аніщенко розібралися, яких змін чекати з 1 квітня, кого можуть мобілізувати, хто може втратити бронювання, а хто – отримати відстрочку.
Яких змін у мобілізаційному процесі чекати з 1 квітня
Оскільки загальна мобілізація в Україні, як і воєнний стан, продовжена до 9 травня, мобілізаційні заходи у квітні триватимуть. А суттєвих нововведень у процесі не передбачається.
Адвокат зазначила, що головна зміна для військовозобов’язаних полягає в тому, що в Резерв+ почала масово з’являтися інформація про порушення правил військового обліку або перебування в розшуку.
Це пов’язано з тим, що повістки, надіслані наприкінці минулого року і на початку цього, почали діяти. Військовозобов’язані, які не з’явилися за ними, отримали відповідні позначки в системі Резерв+.
Ті, хто має відмітки про порушення військового обліку або перебування в розшуку, можуть бути зупинені й доправлені до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
Катерина Аніщенко також нагадала, що згідно із законом України № 4235-IX Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист, обмежено придатні військовозобов’язані мають пройти військово-лікарську комісію (ВЛК) до 5 червня.
– Станом на сьогодні вже деякі ТЦК почали скептично ставитися до надання відстрочки, якщо немає жодної інформації про проходження ВЛК, – зазначила співрозмовниця.
Згідно з правилами військового обліку, кожен військовозобов’язаний має проходити ВЛК раз на рік.
Кого можуть мобілізувати у квітні
У квітні 2025 року, як і в попередні місяці дії воєнного стану, мобілізації підлягають військовозобов’язані чоловіки віком від 25 до 60 років.
Адвокат розповіла, що під час проведення мобілізації в Україні призвати на службу можуть:
тих, хто не має права на відстрочку;
громадян, які не були заброньовані;
осіб, які порушили правила військового обліку або перебувають у розшуку.
Також з лютого 2025 року в Україні стартувала програма Контракт 18-24, що надає особливі умови для молоді, яка бажає добровільно вступити до лав Збройних сил України.
Після підписання річного контракту учасники програми отримують розширений соціальний і фінансовий пакет, включно з виплатою 1 млн грн трьома частини.
Як раніше пояснили в Міноборони, у рамках проєкту Контракт 18-24 підготовка громадян до військової служби відбувається за трирівневою програмою: базова загальновійськова підготовка (БЗВП), професійна підготовка та курс адаптації.
Військова підготовка триватиме до трьох місяців, без її проходження участь у бойових діях заборонена.
Хто може залишитися без бронювання у квітні
У квітні 2025 року без бронювання можуть залишитися ті, хто не виконав необхідні умови для його отримання. Зокрема, це стосується осіб, які не пройшли військово-лікарську комісію (ВЛК) або порушили правила військового обліку.
У таких випадках, як пояснила Аніщенко, у Резерв+ з’явиться сповіщення: червона стрічка (якщо особа перебуває в розшуку) або помаранчева (якщо є порушення правил військового обліку).
Також важливо, що працівники підприємств, які належать до державної форми власності та мають статус критичних для економіки, не можуть бути заброньовані, якщо в них немає підтвердження проходження ВЛК.
Хто може розраховувати на отримання відстрочки від мобілізації у квітні 2025 року
На отримання відстрочки від мобілізації у 2025 році можуть розраховувати особи, які мають належним чином оформлені військово-облікові документи та не мають порушень у військовому обліку.
Це стосується тих, хто з’являється за повістками, навіть якщо вони мають право на відстрочку (наприклад, студенти), оскільки необхідно реагувати на повістку та з’являтися у зазначений час.
Також відповідно до ст. 23 закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, під час мобілізації відстрочка від призову на військову службу надається низці категорій громадян. Зокрема, це стосується:
осіб з інвалідністю;
батьків або матерів із трьома і більше дітьми віком до 18 років;
осіб, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
осіб, які доглядають за хворими батьками або батьками дружини (чоловіка);
осіб, які мають дружину (чоловіка) з інвалідністю I або II групи;
осіб, які є опікунами, піклувальниками, прийомними батьками або батьками-вихователями дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування, віком до 18 років;
осіб, які доглядають за хворою дружиною (чоловіком), дитиною або своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), якщо ці особи потребують постійного догляду;
осіб, які мають дружину (чоловіка) з інвалідністю III групи з певними тяжкими захворюваннями.
Адвокат зазначила, що всі заяви на отримання відстрочки військовозобов’язані мають подавати особисто до ТЦК, на обліку якого вони перебувають.
"До речі, у Резерв+ з’явилася нова функція. Тепер особи з інвалідністю можуть в автоматичному режимі отримати відстрочку від мобілізації, якщо інформація про їхню інвалідність внесена до соціального реєстру", – розповіла Катерина Аніщенко.
Раніше відстрочка через Резерв+ була доступна лише для осіб з інвалідністю, які мали пенсійне посвідчення ПФУ, а також для студентів, аспірантів, докторантів та багатодітних батьків (троє дітей до 18 років). Тепер же цією функцією можуть скористатися люди з інвалідністю, чиї дані є в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери (ЄІССС).