Білий тиждень - останній тиждень перед Великоднем: народні традиції та звичаї

Білий тиждень – розповідаємо читачам, як українці відзначали останню седьмицю перед Великоднем.

Час між Вербною неділею і Великоднем прийнято називати Страсним, Чистим чи Білим. Цього тижня віруючі люди притримувалися суворого посту, йшли до сповіді і присвячували кожен день певним турботам.

Великий/Страсний понеділок. За традицією у цей день українці прибирали свою оселю — фарбували, мили скриню, лавиці, стіл, двері, чистили вікна, змащували глиною долівку. Після обіду йшли на город, аби посіяти насіння.У  церквах починають варити миро – суміш із 50 речовин на основі оливкової олії, трав та смол. Готується миро один раз на рік – з понеділка по середу Страсного тижня, а у четвер освячується.

Великий/Страсний вівторок. Жінки прали білизну, виносили на вулицю й чистили домашній текстиль, готували святковий одяг. Чоловіки оглядали поля й заготовляли дрова для випікання пасок. У церквах згадують про останню проповідь Христа в Єрусалимському храмі. Тоді Ісус викрив фарисеїв і книжників і розповів кілька притч, зокрема про Страшний суд, і народ вважав його пророком.

Велика/Чиста середа. У середу завершували всі найважливіші роботи. Увечері господині починали вчиняти тісто для пасок, дівчата вибирали яйця, готували віск, писало, природні барвники. Хлопці прибирали двір. Євангеліє розповідає, що саме в середу Христос розказав апостолам, що незабаром буде зраджений і розіп'ятий. День зради Юдою Іскаріотом свого Учителя за 30 срібняків.

Чистий четвер. День весняного очищення. Українці вірили, що цього дня вода набуває цілющої сили. Існує повір’я, що в Чистий четвер, до сходу сонця, ворон носить з гнізда своїх дітей купати в річці. Хто скупається раніше воронячих дітей, буде здоровий впродовж цілого року.Віряни згадують про Таємну вечерю Ісуса Христа з апостолами, коли Христос омив ноги своїм учням на знак смирення й любові та встановив таїнство Причастя.

Страсна п’ятниця. Найскорботніший день, коли Ісус був розп’ятий і помер на Хресті, викупивши людські гріхи. Віряни нічого не їдять до виносу плащаниці з вівтаря на середину церкви, уникають веселощів та розваг. Господині пекли паски та садили капусту. Шити, прясти, рубати дрова, тесати сокирою в цей день — великий гріх.

Світла/Тиха субота. У суботу тіло Христа «перебувало в труні», але душею Спаситель зійшов у пекло і вивів з нього душі праведників. З вечора в храмах розпочинають святкове богослужіння. День доброти та прощення. Господині роблять писанки та крашанки, допікають паски. Також збирають кошик на освячення та роздають милостиню потребуючим.

Великдень. Після церковної служби родини розходились по домівках, де «христосувалися» та «розговлялися». Трапезу починали з освяченої паски та крашанок, а потім смакувати іншими стравами. По обіді молодь збиралася на вулиці співати гаївок та веснянок. Від сьогодні й увесь наступний тиждень дозволялося радіти й веселитися.