в’їзді до Шумська з боку Острога височіє цікава споруда. Увінчана позолоченим куполом із хрестом, на червоному гранітному постаменті, вона помітна здалеку. Немісцевий люд, як-от і я, проїжджаючи повз цю стелу, мимоволі пригальмує. Так сповільнює рух кожен водій, кажуть місцеві жителі. Як наслідок, дорожніх пригод завдяки непоквапливій їзді тут практично не буває.
Журналістська цікавість змусила знайти ініціатора будівництва майже 15-метрового поклінного хреста. Це Аркадій Ткачук, корінний шумчанин, пенсіонер. Був головним механіком «Агробуду», начальником колони спецавтобази «Укрм’ясомолтранс», майстром Суразького лісництва. На заслуженому відпочинку ожила творча жилка – зацікавився історією рідного краю, столярує, виковує хрести для церков.
— Коли велике свято, то перший, другий день якось витримую, а на третій вже не знаю, куди себе діти, працювати хочеться, — зізнався Аркадій Петрович під час знайомства.
Ідею спорудження поклінного хреста він виношував кілька років.
— На цьому роздоріжжі раніше в машинах на швидкості колеса відлітали, хоча тут стояв пост ДАІ – «собача будка», як його люди називали, — розповів шумчанин. — Я порадився з священиками, і ми дійшли думки: потрібен сакральний знак-оберіг. На папері накинув обриси майбутньої «фігури». Вона, до речі, є унікальною, бо люди з Миколаєва, Києва, які тут були проїздом, казали, що ніде подібної не бачили…
Матеріалізувати свій задум Аркадій Ткачук зумів завдяки випадку: доля звела його зі спонсором, який дав на будівництво 50 тисяч гривень. Решту зібрали місцевою громадою, пише газета Місто.
— Було таке, що старенька бабця у церкві жертвувала 4 гривні зі словами: «Це на той знак на околиці Шумська», — згадав Аркадій Петрович. — Загалом споруда вартує близько 120 тисяч гривень. Зараз, хто не їде, пригальмує, перехреститься. Дехто запитує, як ми будували хрест…
Поклінний хрест зроблений капітально: на бетоновану колону пішло 1270 кілограмів арматури, 12 тонн цементу. Купол робили майстри з Почаєва, вмонтовані у граніт ікони – працівники шумського підприємства ритуальних послуг. Споруду встановили за 56 днів.
— Планувалося, що по центру постаменту буде лише ікона з надписом «В честь Покрови Пресвятої Богородиці та 20-річчя Незалежності України», — каже Аркадій Ткачук. — Але священик порадив вмонтувати також ікони святих на кожній стороні шестигранного постаменту. Так вийшло, що ікона цілителя Пантелеймона спрямована у бік села Сураж, де святкують храмовий празник на честь цього святого. Ікона святого Іоанна Богослова дивиться у бік Вашківців, де храм у липні… Ніби випадково все вийшло, а насправді – Бог дав…
Аркадій Петрович згадав, як напередодні встановлення поклінного хреста до нього телефонували і запитували: а якої конфесії буде «фігура»? Ткачук відповів їм, як сам зізнався, «по-мужицьки, по-селянськи». «Порадив їм поділити дорогу чи магазин по конфесіях, — сказав шумчанин. — «Фігура», пояснив, буде служити всім: вірянам церков УПЦ Московського та Київського патріархатів, римо-католицького костелу, греко-католицької церкви. Зрештою, так і сталося: настоятелі всіх храмів дали добро на будівництво «фігури».
— Порозумілися всі конфесії, до чого прагне народ, — підсумував Аркадій Ткачук. — А я людина щаслива, бо, маючи мету, досяг її. Без Божого благословення це неможливо було б зробити …
Зі своєї пенсії Аркадій Ткачук кошти донині витрачає на оздоблення оберегу. Закуповує і висаджує троянди, підкошує траву довкола хреста. Цього року знак огородили, на узбіччі невдовзі встановлять надпис «Шумськ» півтораметровими літерами, висадять декоративні голубі смереки.
Міський голова Шумська Володимир Плетюк запевнив, що подібна сакральна споруда з’явиться невдовзі і з тернопільської сторони, з боку Кременця.