Аномально холодний вересень різко збільшив кількість безхатченків на вулицях. Вони туляться до всього, що може дати хоч якесь тепло, і ховаються від вітру та дощу у підземних переходах та незачинених під’їздах будинків.
У них одна проблема: вони живуть серед людей, але без людських умов. Куди діваються і як зимуватимуть безхатченки на Тернопільщині, і що влада області та міста пропонує людям таких категорій? Кількість безпритульних в Україні уже обраховується сотнями тисяч. У когось шахраї відібрали житло, когось вигнали родичі, а комусь просто нікуди йти після інтернатів та звільнення з місць позбавлення волі. І якщо влітку безхатченки ще якось дають собі раду, то зима для багатьох є страшним випробуванням. Напередодні зими потребуючі частіше приходять до благодійних організацій та притулків. Серед них тернопільський центр соціально-психологічної допомоги "Родина" у Тернополі на вулиці Коновальця, передає tv4.
Марія Кирилів, працівник Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги "Родина": "Проблеми - сімейні, насилля іменно тоді коли зловживають алкоголем, бувають випадки сексуального насилля, але коли таке є, ми повідомляємо всі структури. Тим більше сюди приходять по направленю, незалежно може бути благодійна організаціїя, може бути церква чи соціальна служба по направленню".
Сьогодні у притулку четверо людей - сім'я з трирічною дитиною та чоловік, звільнений з тюрми. На момент зйомок людей у центрі не було. Таке "затишшя" тішить працівників "Родини". Однак, вже нині тут готуються до пожвавлення, яке традиційно починається з першими заморозками.
Марія Кирилів, працівник Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги "Родина": "В нас є офіційно 12 койко-місць, але є ще дитяче ліжечко, є ще розкладачка. І ми виходимо з положення в таких ситуаціях, якщо є двоє маленьких дітей до 5 років, ми можемо на одну кроватку помістити, тобто два-три дні, поки одні вибудуть, а інші, щоб не відмовляти, посиляються. Бувають такі моменти".
Якщо сім'ї у скруті знають куди йти, то молоді та підліткам, позбавленим батьківського піклування чи сиротам важче. Досягнувши повноліття, покинувши інтернати, питання - куди йти далі. Для таких випадків у Тернополі працює соціальний гуртожиток на вулиці Карпенка.
Алла Береза, директор Тернопільського обласного соціального гуртожитку для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування: "На даний у нас проживає семеро дітей, є такі, які навчаються, є такі що працюють. Переважно діти живуть до трьох років, бо вони збирають собі кошти, хочуть адаптуватись до подальшого життя, вони тут не оплачують, пізніше ми їх об'єднуємо з сім'єю. Є в когось бабуся, родичі, і ставимо також на соціальний облік на квартири".
У Тернополі у вересні цього року затвердили відповідну програму забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування. Відповідно до неї, з 2014, щороку троє підлітків отримуватимуть квартиру від держави.