Конституція 1996 року відіграє роль стабілізуючого чинника в становленні та розвитку незалежної Української держави, вважає один з авторів тексту Основного закону, професор Києво-Могилянської академії Віктор Мусіяка.
"Зрештою, Конституція в редакції 1996 року, тобто в первозданній редакції, потім впродовж 15 років, у ці непрості часи, відігравала роль стабілізуючого чинника", - заявив В.Мусіяка. При цьому він вважає, що у політичної еліти "гідної, належної поваги до Конституції, її безумовного виконання тими, хто приходить до влади, не було і, на жаль, немає".
"Тобто, рівень цивілізованості нашої еліти значно відстає від рівня тих завдань, які, власне, визначила своїм змістом Конституція для влади та держави. І ця розбіжність між рівнем політичної, правової свідомості еліти і цим документом, його глибинним змістом, є дуже сильним подразником в усіх процесах, які відбуваються в нашій державі", - вважає В.Мусіяка.
Він зазначив, що водночас громадянам України "подали" як незалежність держави в цілому, так і ухвалення Конституції, оскільки глобальних процесів, які привели б до цього, в суспільстві не відбувалося. За його словами, "за великим рахунком, це все відбувалося у верхах".
Після ухвалення Конституції "влада не дуже-то піклувалася про те, щоб глибоко ознайомити громадян з її змістом, особливо тієї частини, яка стосується прав і свобод людини", констатував експерт.
"І тут відіграє роль не лише невідповідність рівня правової та політичної свідомості нової еліти завданням, поставленим Конституцією, а й розуміння елітою того, що якщо суспільство буде досить глибоко ознайомлене зі змістом та суттю цього документа, то є велика ймовірність, що воно почне відповідним чином реагувати на дії влади", - зазначив В.Мусіяка.
"Ось на цьому фоні ми й зустрічаємо 15 річницю нашого Основного закону", - підсумував він.