Кожен шостий житель Тернопільській області (15,7%) має 65 років і більше. В Україні таких дещо менше. Такими є останні дані Головного управління статистики в Тернопільській області.
- Більше літніх людей у сільській місцевості Тернопілля - 19,4%, - каже виконувач обов'язків начальника відділу статистики населення Головуправління статистики в області Оксана Порплиця. - А от у містах тих, кому більше 65-ти - 10,8% від кількості населення.
Станом на 1 січня 2011 р. На Тернопіллі, за даними Головуправління статистики, проживає більш ніж 1 мільйон 80 тисяч людей. Середній вік жінок — 36,8 років, чоловіків — 42, пише "20 хвилин".
- Середня тривалість життя у світі - 68 років. Найвища вона в Японії - понад 86 років серед жінок та 64-79 серед чоловіків, - розповідає директор навчально-наукового інституту медико-біологічних проблем ТДМІ ім. Горбачевського, завідувач кафедри фізіології Степан Вадзюк. – Найменше живуть у Зімбабве - 36 років. В Україні чоловіки живуть у середньому 62 роки, жінки - 73.
На думку фахівця, чи не найголовнішим чинником, що впливає на тривалість життя, є генетика - спадковість.
Після народження у кожного з нас “запускаються” два процеси - відмирання органів та систем та їхнє відновлення, - продовжує Степан Вадзюк. - І якщо на спадковість людина впливати не може, то на ці два процеси - цілком. Хтось посилює руйнування організму і послаблює відновлення. Ті ж, хто хоче прожити довше, - навпаки.
Лікар нагадує, що надзвичайно важливим для тривалості життя є його спосіб, тобто те, як функціонує наша нервова система
Ми можемо перевантажувати себе, ставлячи перед собою надзавдання, яких не можемо виконати, - наводить приклад пан Вадзюк. - Або ж - намагатися жити розмірено, не допускаючи вигорання на роботі.
Не дивно, продовжує фахівець, що більшість наших довгожителів усе життя провели в селах, де краща екологія, чистіші продукти і достатньо рухової активності. До того ж має значення і достатня тривалість сну — 7-8 годин для дорослого достатньо. А от пересипання чи недосипання шкодить.
Уже перевірено: люди, оптимістично налаштовані до життя, живуть довше, - продовжує Степан Вадзюк. - А постійні нарікання — вкорочують віку. Важливе й позитивне ставлення до інших людей. Депресія, песимізм та агресія пригнічують діяльність усіх систем організму, знижують його опірність до хвороб.
Загалом поради лікарів для довголіття прості - правильне харчування, достатня рухова активність - фізкультура для усі груп м'язів, відмова від шкідливих звичок.
- На жаль, такими найпростішими порадами більшість нехтує, - зауважує лікар. - Люди не прислухаються ні до лікарів, не зважають і на досвід довгожителів. Тим часом людині як біологічному виду природою закладено жити більше ста років. Але жодна генетика не допоможе, якщо людина свідомо руйнує свій організм.