Семибальний землетрус в Україні цілком можливий?

Одразу два землетруси сталися на Закарпаттi! На щастя, минулося без людських жертв та руйнувань. Однак сейсмологи, враховуючи небезпечнi тенденцiї, не вiдкидають можливостi нових, потужнiших пiдземних поштовхiв...

..."Я варила ранкову каву на кухнi. Десь о пiв на дев'яту в сервантi почав дзеленчати посуд, пiд ногами заскрипiла пiдлога, -- розповiдає Марина Молнар, жителька Берегового. -- Мiй чоловiк прибiг з вулицi й каже, що у нього землю пiд ногами хитнуло. Не встигли оговтатися, як телефон нiби сказився: дзвонять знайомi й родичi, дiляться враженнями. Майже всi казали, що до четвертої ранку не могли стулити очей. Я також не спала. Цiлу нiч за вiкном вили собаки..."

"Молодшi закарпатцi вже й не пам'ятають землетрусiв,-- каже "Експресовi" Олександр Кендзера, заступник директора Iнституту геофiзики НАНУ. -- Бiльшiсть їх була ще у позаминулому столiттi: у 1834, 1870, 1872 роках, а саме Берегове добряче хитнуло у 1977-му. Рiч у тiм, що "хвилi" вiд землетрусiв у сейсмоактивнiй зонi Вранча, яка лежить неподалiк, -- на дiлянцi стикування Пiвденних (Румунiя) та Схiдних (Україна) Карпат i нагадує про себе доволi часто, до Закарпаття доходять рiдко. Тим часом їх вiдчувають навiть у Києвi. Така геологiчна специфiка цього гiрського регiону. До того ж тут рiдко бувають руйнiвнi землетруси, хоч можливi навiть семибальнi".

Люди землетрусу заздалегiдь не вiдчувають. Але тварини, як доведено наукою, наперед вловлюють сигнали про навiть найменшу небезпеку, бо тонко реагують на змiни геофiзичних полiв перед землетрусом, -- i стараються покинути зону майбутнього лиха. Так було i цього разу.

"За два днi до землетрусу з нашої вулицi зникли майже всi коти, -- розповiдає Беата Бала, що мешкає у приватному будиночку бiля спортивної бази. -- Сторожовi пси поводилися вкрай агресивно, немовби їх усiх одночасно вразила якась хвороба: припнутi  собаки намагалися звiльнитися вiд ланцюга, тi, яким це вдалося, втекли".

Нинiшний пiдземний поштовх -- iз категорiї слабких. Тож, за словами фахiвцiв, не мiг мати руйнiвних наслiдкiв. Вiдчувалося лише похитування будинкiв, що неабияк перелякало людей...

"У середу о 8.40 прилади зареєстрували поштовх на глибинi понад 2 кiлометри. За шкалою Рiхтера, що визначає силу пiдземних поштовхiв в епiцентрi, землетрус у Береговому мав 2 -- 2,5 магнiтуди, -- каже завiдувач Ужгородської сейсмологiчної станцiї  Свiтлана Плiшко. -- А от за 12-бальною шкалою "МSK -- 64", що вимiрюється, власне, балами i враховує характеристику впливу пiдземних поштовхiв на надземний свiт (тобто вiдчуття людей, реакцiю споруд тощо), землетрус у Береговому характеризується як чотирибальний".

За повiдомленням ГУ МНСУ у Закарпатськiй областi, поштовхи, силою 2 бали, повторилися й у четвер уранцi. На щастя, й цього разу жертв i руйнувань будинкiв не було...

Перше, що згадалося людям, коли стiни i пiдлоги "заспокоїлися", -- трагiчнi репортажi зi зруйнованої землетрусом Японiї. Невже докотилося до України вiдлуння тихоокеанської трагедiї? "Нi, це зовсiм iнша iсторiя, -- заспокоює Олександр Кiндзера. -- Бо Японiя, на щастя для нас, розмiщена в зонi iншого сейсмоактивного напруження. За 70 кiлометрiв вiд цiєї країни є одна з найбiльш сейсмiчно небезпечних зон планети. Однак i в Українi є аж три сейсмоактивнi зони, серед яких Закарпаття. Тож земних поштовхiв можна чекати щодня".

Як вiдомо, Карпати -- вiдносно молодi гори, а допоки гряда не сформувалася, землетруси i повiльне пiдняття окремих гiрських дiлянок у цьому регiонi -- звичне явище. Деякi науковцi прогнозують потужнiшi поштовхи, бо протягом останнiх рокiв Карпати "таємниче мовчали" i накопичували енергiю, iншi з ними не погоджуються, бо напевне спрогнозувати дату та час землетрусу неможливо. За iншою версiєю, причиною останнiх землетрусiв могли бути зливи, якi призводять до послаблення тертя мiж плитами внутрiшнiх розломiв, а також зсуви грунту.

"Це вже третiй землетрус, який ми зафiксували на територiї областi 2011 року, -- каже далi панi Плiшко. -- Перший -- iз категорiї слабких -- стався ще в лютому. Закарпаття вважається семибальною зоною, зазвичай щороку маємо по 5 -- 6 таких пiдземних поштовхiв..."

"У поясi, де знаходиться пiвденна частина Карпатського регiону України, земне напруження увесь час наростає, -- каже пан Кендзера. -- Воно мусить реалiзуватися. Але землетрусiв не треба боятися, до них слiд готуватися. Це передусiм означає -- споруджувати житло, вiдповiдно до державних будiвельних норм, якi передбачають у Закарпаттi захист вiд семибального землетрусу. Бо правда така, що не землетруси вбивають людей, а погано зведенi  будинки, АЕС тощо. Ми маємо усвiдомлювати, що планета, на якiй живемо, нiколи не спить".

Елiна САВИЦЬКА Iрина КОНТОРСЬКИХ Експрес