Наприкiнцi червня прем'єр i мiнiстр соцiальної полiтики похвалялися, що вже з 1 липня бюджетники отримуватимуть на 12,6% бiльше, - пише "Експрес". Наприклад, в освiтян зарплата в середньому зросте на 340 гривень, у медикiв -- на 300. А що насправдi вони отримали в липнi?
Лiкар-кардiолог Всеволод Превiд надiслав роздрукiвку своїх зарлат за червень i липень, тобто по-старому та по-новому. Вони красномовно свiдчать, як насправдi "зросли" заробiтки медикiв.
"Як завжди, з обiцянок уряду вийшов пшик! -- пише до редакцiї кардiолог. -- Заробiток лiкаря iз 30-лiтнiм стажем "збiльшився" АЖ на 20 гривень. Таке знущання було i 2007 року, за часiв прем'єрства Януковича. Тодi оприлюднили середню зарплату лiкаря по Українi 1500 гривень, хоча я отримував 600.
Як бачимо, iсторiя повторюється, i фiгуранти її тi самi -- уряд Януковича -- Азарова та 140-тисячна лiкарська спiльнота України.
Що цiкаво, наш лiкар-дописувач ще й помилився, вважаючи, що його зарплата по-новому зросла на 20 гривень. Бо, пiсля ретельних пiдрахункiв, вона навiть... зменшилися. Шановний Всеволод Михайлович не взяв до уваги того факту, що в липнi вiдпрацював бiльше годин. У червнi -- 154 години, а наступного мiсяця 161,7. Тож якщо порахувати цiну робочої години в червнi, виходить, вона коштувала 8,6 гривнi, тобто трішечки бiльше вiд 1 долара (оклад 1325 : 154). А в липнi, якщо "збiльшений" на 21 гривню оклад 1346 подiлити на 161,7 години, то виходить 8,32 гривнi. Отже, у липнi його праця оцiнена навiть дешевше.
I тут одразу кiлька приводiв до серйозних роздумiв. По-перше, в якiй ще державi годину працi дипломованого лiкаря iз 30-рiчним стажем оцiнюють одним доларом? У Європi таких точно нема, бо там медик -- одна з найбiльш високооплачуваних професiй. По-друге, а де ж обiцяне урядом пiдвищення зарплати з 1 липня? Нехай не на 300 гривень, як хвалився уряд, а бодай на 50, якщо тих 300 передбачалося не на мiсяць, а до кiнця року -- на цiле пiврiччя?
-- Рiч у тому, -- пояснює директор Центру сталого розвитку Станiслав Iгнатьєв, -- що пiдвищувати зарплати медикам нiхто й не збирався. Це просто уряд розподiлив кошти на виконання тих законiв, якi були прийнятi ранiше.
Зокрема, випускникам медичних навчальних закладiв встановлено одноразову допомогу в розмiрi п'ятикратної мiнiмальної зарплати при влаштуваннi на роботу в сiльськiй мiсцевостi. Ось на це й видiлили 85,8 мiльйона гривень. На полiпшення умов працi медпрацiвникiв, якi надають допомогу хворим на туберкульоз, дали 83 мiльйонiв. Власне, їхня зарплата має збiльшитися до кiнця року на 1736 гривень, або на ж 67,4%. Але це ощасливили лiкарiв лише однiєї спецiалiзацiї, а десятки iнших категорiй зосталися при своїх iнтересах, нiчого нового вони не отримали.
Коментар
Ганна Говор, начальник управлiння охорони здоров'я облдержадмiнiстрацiї:
-- На 1 липня у лiкарiв вищої категорiї зарплата пiдвищилась на 60 гривень. У лiкарiв I категорiї зарплата зросла на 50 гривень, а лiкарi II категорiї отримали на 46 гривень бiльше. У лiкарiв, якi не мають категорiї, зарплата зросла лише на 43 гривнi.
Євгенiя РОМАНIВ