У Тернополі простоює унікальне обладнання, яке могло б врятувати сотні життів

Ось уже три роки не знаходить собі застосування дороге обладнання для виходжування новонароджених малюків. Для тернопільського перинатального центру «Мати і дитина» його закупили ще у 2012 році.

Гроші область отримала у рамках національного проекту «Нове життя». Новеньке обладнання мали встановити у відремонтованому та обладнаному за останнім словом техніки перинатальному центрі. Апаратуру закупили, а ремонту недоробили. У результаті обладнання на суму майже 35 млн. грн. уже третій рік «маринується» на складах.

Було не до пологового

Історія перевтілення перинатального центру «Мати і дитина» на сучасний висококваліфікаційний лікувальний заклад третинного рівня надання допомоги розпочалася ще у далекому 2012 році. Тоді область отримала унікальну можливість довести лікарню практично до ідеального стану, до того ж не за свої кошти, а за гроші національного проекту «Нове життя». Проект працював на умовах співфінансування. Відповідно до умов передбачалося, що 75% фінансування на реконструкцію лікувальної установи надійде з державного бюджету, а 25% – з місцевих бюджетів. Мова йшла майже про 49 млн. грн. Реалізацією проекту займалася одна з будівельних фірм області, керівництву якої приписували близькі зв’язки з тодішньою владою. Час від часу в ЗМІ з’являлись повідомлення про махінації під час реконструкції, але сьогодні не про це, пише "Номер один".

За словами головного лікаря перинатального центру Віктора Куценка, до реконструкції рівень надання медичних послуг у перинатальному центрі займав 2 місце по Україні.
- У 2012 році в пологовому корпусі центру вдалося виконати робіт на суму 15 млн. грн., а в 2013 та 2014 роках через відсутність фінансування роботи не виконувались, – розповів головний лікар пологового.

Крім того, практично на 12 млн. грн. було закуплено сучасного медичного обладнання. Його привезли з-за кордону. Вартість оцінювалася у доларах за курсом 8 грн. за одиницю іноземної валюти. Станом на сьогодні таке обладнання оцінювалося б у суму близьку до 35 млн. грн.
Пройшло три роки, а обладнання, за допомогою якого можна було б врятувати десятки життів, й далі відлежується на складі. Як пояснили «Номер один» у департаменті охорони здоров’я ТОДА, встановити його не можна, тому що не завершена реконструкція. Мовляв, умовами договору чітко визначено місця розташування обладнання та умови їх використання. Тобто апарати мають стояти саме там і саме так, як передбачено договором. Інших варіантів, наприклад, передачі його на інші лікувальні заклади або встановлення без дотримання передбачених вимог, немає, адже тоді в контролюючих органів можуть з’явитися претензії.
Сьогодні обладнання зберігається на режимному об’єкті з обмеженим доступом – спецмедбазі у Збаражі.

– Я особисто був на цій базі і хочу віддати належне її керівнику, тому що умови зберігання обладнання дуже хороші, – каже голова обласної ради Василь Хомінець. – Дотримується температурний режим, обмежений допуск, скрізь чисто.

А ось у заступника голови ТОДА Івана Крисака менше ентузіазму з цього приводу.

- Область отримала сучасне обладнання і практично втратила три роки. За цей час розвинені країни вже списують відпрацьовану техніку і передають біднішим країнам, а ми втратили «золотий» час і коли зможемо запустити обладнання - також не відомо, – зауважує Іван Крисак.

Керівник департаменту охорони здоров’я ТОДА Володимир Курило стверджує, що з вересня 2014 року буквально засипає листами всі контролюючі органи, аби ті дозволили використати таке необхідне рятівне обладнання, однак більшість із них «пасують», відповідаючи, що надавати такі дозволи не входить у їхню компетенцію.

Як так сталося, що за три роки влада так і не змогла вирішити цього без перебільшення життєво важливого питання, ніхто не може пояснити.

– Я роблю все можливе, що залежить від мене. Відколи очолив департамент, постійно тримаю на контролі це питання, – мовить Володимир Курило.

Про попередників керівник галузі говорить неохоче, мовляв, те, що вони зробили або не зробили, на їхній совісті. Василь Хомінець пояснює, що одразу після його обрання на посаду в країні почалися революційні події, простіше кажучи, було не до пологового будинку. Втім зараз, запевняє голова облради, для області втілення задуманого щодо перинатального центру – першочергове завдання.

Обіцяють 25 мільйонів

Оскільки іншого виходу немає, єдине, що залишається зробити, – завершувати реконструкцію. Робитимуть це поетапно. По мірі напрацювань встановлюватимуть обладнання. В першу чергу займуться завершенням робіт з високим відсотком готовності. Але, щоб почати роботи, потрібні гроші. Причому немалі. Де їх планує взяти область, розповів голова ТОДА Степан Барна.

– Гроші область може отримати з фонду капітальних видатків. Мова йде про суму в 25 млн. грн. Ми поставили собі мету цього року завершити хоча б пологовий корпус, – переконує пан Барна. – Щоб те обладнання, на закупівлю якого витратили 12 млн. грн., уже цього року було встановлене та використовувалось за призначенням, а не простоювало в коробках.
За словами очільника краю, гроші планується отримати завдяки спільним зусиллям народних депутатів від Тернопільщини, які утворили міжфракційне об’єднання. Сподіваємось вирішити дане питання за підтримки депутатів Верховної Ради, каже голова Тернопільської ОДА Степан Барна.

Гроші під цей проект область планує отримати вже цього року. Та їх однаково не вистачить на завершення реконструкції центру «Мати і дитина». Через знецінення національної валюти не всі задуми будуть реалізовані, розповів пан Барна. Тож навряд чи вдасться повноцінно завершити лікувальний комплекс.

А скільки треба коштів, щоб нарешті завершити цей об’єкт, наразі в облдержадміністрації не кажуть. Мовляв, потрібно внести зміни до кошторису, тому що через зростання курсу валюти роботи та матеріали різко подорожчали. Поряд з тим, фахівці працюватимуть над здешевленням проекту.

– Від деяких моментів, які не є першочерговими, доведеться відмовитися, – каже Володимир Курило.

Про які саме моменти йде мова, наразі не відомо. Єдине, що вдалось дізнатися «Номер один», у перинатальному центрі не встановлять системи постачання медичним киснем, як це передбачалося.

– Наші колеги були в Хмельницькому, вивчали, як там вирішили проблему завершення реконструкції перинатального центру. Там теж відмовилися від цієї системи. І це цілком нормально, – каже Володимир Курило.

Іван Крисак зазначає, що вентиляційна система дорога не тільки у встановленні, а й в обслуговуванні.

– Вартість такої системи вентиляції на сьогоднішній день становить близько 10 млн. грн., а обслуговування – близько 1 млн. грн. в рік, - каже заступник губернатора. - Це величезні кошти. Завдання цієї вентиляційної системи - забирати відпрацьоване повітря і збагачувати приміщення медичним киснем.

Про інші речі, від яких доведеться відмовитись, чиновники зможуть повідомити лише після того, як роботу над проектом буде завершено.

Поки відповідні структури проводять свої розрахунки, заступник голови ТОДА Іван Бабійчук уже називає суму для завершення реконструкції, а саме - 88,5 млн. грн. Чи підтвердять її проектанти, наразі не відомо.

Єдине, у чому одностайні представники усіх гілок влади, – працювати треба максимально швидко та якісно. Надолужити втрачений час однаково не вдасться, але поспішати треба для тих, хто допомоги потребуватиме в майбутньому.

А тим часом

У Тернопільському міськрайонному суді перебуває на розгляді кримінальне провадження, розслідуване стосовно службових осіб одного з будівельних підприємств та управління капітального будівництва Тернопільської ОДА, які обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 (зловживання владою або службовим становищем), ч.2 ст. 364-1 (зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми) та ч.1 ст.366 (службове підроблення) КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, що службові особи підприємства та управління капітального будівництва облдержадміністрації, зловживаючи своїми службовими повноваженнями, внесли завідомо неправдиві дані в акти-приймання виконаних робіт з реконструкції приміщень Тернопільського перинатального центру "Мати і дитина". Посадовці завищили вартість будівельних робіт на загальну суму 125 тисяч гривень.

Окрім того, триває досудове розслідування у ще одному кримінальному провадженні, розпочатому стосовно службових осіб вищезазначеної будівельної фірми за ч.5 ст.191 КК України, за фактом заволодіння бюджетними коштами при здійсненні робіт з реконструкції існуючих будівель пологового.

Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснює СВ Тернопільський МВ УМВС України в області. На даний час встановлюються обставини вчиненого посадовцями підприємства кримінального правопорушення та сума спричинених збитків, повідомили «Номер один» у прес-службі прокуратури в Тернопільській області.