Корупція, бюрократія, зневага до права громадянина - це те, на що ми наштовхуємось кожного дня. Але сподівання, що все вирішиться “згори”, є марними. Як показує практика, долати проблеми і робити місто кращим для життя може тільки громада. Сьогодні у своєму розлогому коментарі «Вільному житті» громадський діяч, лідер тернопільської організації об’єднання «Самопоміч» Андрій Грицишин розповів, як громада може змусити владу змінитися і стати такою, що справді служить народу.
Дуже часто місцева влада перетворюється на акціонерне товариство закритого типу, де владоможці «спілкуються» зі своїми виборцями лише раз у 5 років – під час виборів. Однак, ми живемо у демократичній державі, і ніхто не має право забороняти виборцям відкликати депутата. Виборець повинен мати вплив на свого депутата, мати можливість сказати, що робота депутата або міського голови його не влаштовує. Відкликання депутатів - один з основних принципів народовладдя, який пропагує об’єднання «Самопоміч».
Механізм відкликання депутатів
Вже зараз ви як мешканці міста можете представляти інтереси району чи будинку у відповідних місцевих органах, вносити пропозиції до місцевих програм соціально-економічного розвитку, брати участь у заходах з охорони навколишнього середовища, забезпечення правопорядку, протипожежної охорони, здійснювати контроль за якістю послуг ЖЕКів, брати участь у заходах з охорони пам’яток архітектури. Все це дозволяє робити закон “Про органи місцевої самоорганізації населення”.
Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” наділяє громаду правом відкликання депутата. Згідно зі ст. 37, громада може вимагати відкликання депутата місцевої ради у разі, якщо його практична діяльність не відповідає задекларованій програмі, з якою він був обраний. З боку громади відкликання депутата можуть вимагати збори виборців відповідного округу або збори об'єднань громадян, їхніх місцевих осередків, які мають право висувати кандидатів у депутати і знаходяться на території відповідного виборчого округу. Для того, щоб ТВК прийняла до розгляду пропозицію про відкликання депутата, необхідно зібрати не менше 5% від числа офіційно зареєстрованих виборців.
Відкликання депутатів - один з основних принципів народовладдя, який пропагує об’єднання «Самопоміч»
Сьогодні це ще доволі складний механізм, який вимагає затрат часу і терпіння. Тому, об’єднання «Самопоміч» ставить собі за мету спростити такий механізм, щоб громада міста мала прямий вплив на депутатів та мерів.
Польський досвід
За основу реформи процедури відкликання депутатів «Самопоміч» пропонує взяти польський досвід. Так у Польщі, до кінця березня кожного року місцевий депутата або війт має скласти звіт за минулий рік, у тому числі стосовно виконання бюджету перед радою ґміни. Звіт із реалізації бюджету посилається до Регіональної розрахункової палати, яка його оцінює. У разі, якщо палата негативно оцінить звіт, або звіт не буде прийнятий радою ґміни, то рада визначає місцевий референдум у справі відкликання війта. Обов’язкове звітування депутатів перед громадою у рази спростить процедуру відкликання, адже тоді депутат (мер) щороку має проходити фактично нові вибори.
Замість післямови
Наближаються вибори до місцевих рад. У них візьме участь багато гідних людей. На мою думку, головною на виборах має бути не обіцянка того, що депутат зробить, як це було досі, а те, як він забезпечить право тернополян впливати на владні рішення. Це повинно бути основним індикатором того, чи справді це представник громади, чи людина, яка йде у владу за своїми інтересами.