Міністерство економічного розвитку і торгівлі під керівництвом Айвараса Абромавичуса підготувало пакет законів про відміну трудової книжки. Таким чином очільник міністерства намагається боротись із пережитками радянської системи. Попри те, що, за словами Міністра, більшість відомств підтримали таку ініціативу, категорично проти відміни трудових книжок виступили профспілки.
- Ховаємо совкову спадщину. Вислав на узгодження до інших органів пакет законів щодо відміни трудової книжки. Чекаємо реакції, — написав на своїй сторінці у Фейсбуку Айварас Абромавичус.
Нагадаємо, трудова книжка - офіційний персональний документ, який містить записи про працевлаштування громадянина. Трудові книжки були поширені в СРСР, НДР та Болгарії, використовуються в багатьох країнах СНД.
Документ оформлюється при першому прийнятті на роботу, зберігається у відділі кадрів організації-роботодавця, містить особисті дані (прізвище, ім’я, по батькові, дату та рік народження, освіту, професію та спеціальність); всі зміни та будь-яка інформація про взаємовідносини з роботодавцем реєструються в трудовій книжці та засвідчуються підписом відповідального працівника відділу кадрів.
Як пояснив Міністр, уся інформація, що міститься у трудових книжках, дублює ту, що вже із 2000 року внесена до Єдиного державного реєстру застрахованих осіб, пише Номер один.
У Мінекономрозвитку наполягають, що нововведення дозволить усунути зловживання у трудових відносинах, а також зекономити час і кошти підприємців.
Як запевнив Айварас Абромавичус, ініціативу вже підтримали у Міністерстві соціальної політики, службі зайнятості і Мін'юсті. Як планується, процес повної відмови від трудових книжок триватиме три місяці. Саме у такий термін після схвалення закону в парламенті роботодавці будуть зобов'язані віддати працівникам їхні книжки. Тим часом уся інформація про досвід роботи, якої ще немає в системі Єдиного реєстру, вводитиметься, зокрема, із трудових книжок і архівів.
Однак Федерація профспілок України не радить урядовцям поспішати з такими змінами і називає процес відміни трудових книжок штучним. Голова обласної ради профспілок Андрій Присяжний визнає, що з часом потреби в таких документах справді не буде. Та станеться це не скоріше, ніж у 2035 році.
- На сьогодні трудові книжки є тим джерелом, який дозволяє визначити страховий стаж людини. У 2000 році був введений персоніфікований облік. Тепер кожен роботодавець зобов’язаний подавати у Пенсійний фонд звіт про своїх найманих працівників. В електронній системі ПФУ чітко видно стаж працівника, його заробітну плату, відрахування тощо. Однак працівникам, які почали працювати до запровадження персоніфікованого обліку, потрібно зберігати трудові книжки. Крім того, що цей документ підтверджував трудовий та страховий стаж людини, він ще й говорив про трудовий шлях працівника, - пояснює Андрій Присяжний. - Тобто коли людина влаштовувалась на роботу, роботодавець, завдяки записам у трудовій книжці, міг побачити, де, на яких посадах працювала людина, з яких причин вона була звільнена, чи були у неї порушення тощо.
Тепер розробники проекту пропонують обмежуватись рекомендаційними листами. Та хто саме має його надати, наразі не відомо.
- Чи це має бути попередній роботодавець, чи будь-яка інша організація, про це поки що не йдеться, - зазначає пан Присяжний. – Не відомо, хто має надати рекомендацію випускнику університету, який ще не працював. Крім того, є таке поняття, як заохочення, але його ініціатори нововведення вважають рудиментом радянської системи. Наприклад, людині дали грамоту. За бажанням працівника, ці дані можуть бути внесені у трудову книжку, але у персоніфікованому обліку цього не відображено.
Андрій Присяжний підтверджує, що з часом трудові книжки таки відімруть, але прискорювати цей процес і робити його штучним не варто.
- Наприклад, якщо персоніфікований облік введено у 2000 році, а чоловікам потрібно 35 років трудового стажу для виходу на пенсію, то вже у 2035 році трудових книжок можна не використовувати. В іншому випадку трудовий стаж до 2000 року людина підтверджує записом у трудовій книжці, каже керівних обласних профспілок.
Загалом у профспілках вважають, що дане питання створено штучно, аби відволікти увагу громадськості від значно серйозніших проблем. Скасовувати трудові книжки у примусовому порядку та робити це поспіхом немає потреби, особливо у випадку, коли це питання створює такий ажіотаж. Натомість профспілки вважають, що у Міністерстві економічного розвитку є більш нагальні проблеми, пов’язані зі стабілізацією економіки держави. Ці питання є першочерговими, а ось з відміною трудових книжок можна зачекати.