На Тернопільщині 2016 рік оголошено роком козацької слави на честь легендарного козацького гетьмана, засновника Запорізької Січі Дмитра Вишневецького (Байди).
Відповідне рішення прийняли сьогодні депутати обласної ради.
«Байда» Вишневецький був власником маєтків у містечку Вишнівець на Тернопільщині.
Збудований ним замок на острові Мала Хортицявважається прототипом Запорозької Січі.
З нагоди року Вишневецького в бібліотеках області проведуть книжково-ілюстративні виставки, круглі столи, читацькі конференції, а в навчальних закладах – заходи, присвячених пам’яті засновника Запорізької Січі.
Навколо його життя, смерті створено багато легенд. В колах польських, литовських, українських легенди почали творитись одразу після його трагічної загибелі[.
Оповідали, нібито його, після катувань, було скинуто з високої башти і він зачепився ребром за гак, що стричав із стіни, або що його було навмисно почеплено ребром на гак; що він прожив у такому стані три дні і при цьому без упину голосно лаяв турків та їхню віру; що тільки не стерпівши наруги над своєю вірою, хтось із турків застрелив Дмитра з лука. Оповідали, що турки вирізали та з'їли серце Вишневецького, щоб перейняти його мужність та відвагу. Згодом з'явились нові подробиці: що султан зваблював полоненого Вишневецького у турецьку віру, обіцяючи за це всілякі блага, але Дмитро зневажив все те та ще й сам, висячи ребром на гаку, стріляв із лука в султана. Проте французький посол, повідомляючи наприкінці жовтня (ст. стиль) 1563 р. із Стамбула про страту Вишневецького, жодним словом не обмовився про такі жахливі подробиці. В українській народотворчості ця легенда перетворилася на широко відому думу про козака Байду; однак невідомо, чи була це обробка самих тільки чуток, чи справді сам Дмитро став прототипом козака Байди. У всякому разі, Байда, як історична особа, з тогочасних джерел невідомий, і в жодному документі того часу Вишневецький не називається Байдою.
На Тернопільщин 2016 рік оголошено роком Дмитра (Байди) Вишневецького
17:30, 15 жовтня 2015 р.
Суспільство