интернет магазин книгВ червні цього року побачили світ оновлені програми з іноземних мов, які були створені (на думку чиновників) за європейськими освітніми стандартами і тепер стануть підґрунтям для досконалого володіння учнями цими дисциплінами.

Що ж змінилося?
Нарешті з’явилася нормальна пояснювальна записка та ряд роз’яснень що до компетентностей, які мають бути враховані під час проведення занять. Чітко та зручно виділені окремо вимоги до навчання іноземної мови в спеціалізованих школах та звичайних загальноосвітніх навчальних закладах. Змінився і основний підхід до вивчення дисципліни і тепер він діяльнісно-орієнтований. Отже виклад матеріалу має бути зорієнтований саме на його подальше використання у спілкуванні, а не лише для того, щоб записувати правила в зошиті та вчити їх напам’ять.

Ще один позитивний момент - дозвіл на використання в навчальному процесі різних підручників, в тому числі посібник іноземних видавництв, придбати які можна зручно та швидко на bookletka.com.

Та чи є підводні камені?


Так, і їх чимало. Розпочати треба хоча б з підручників. Зрозуміло, що закордонні видання набагато цікавіші та працювати з ними краще, бо вони містять не просто книгу, а цілий комплекс з зошитом дисками і т.д. Проте чи згодні батьки придбати їх, адже середня ціна за такі НМК десь в районі 400-800 грв. Тож мабуть ці новації стануть доступними лише для приватних гімназій та шкіл, а ось звичайні ЗОШ продовжать опановувати мову по звичних підручниках, які навряд чи зможуть чомусь навчити.
Що до діяльнісно-орієнтованого підходу. то він виглядає ніби примара серед пітьми, бо навряд чи стане доступним в нинішніх умовах навчання. Хочемо, щоб діти розмовляли іноземною мовою, тоді чи достатньо 3 годин на тиждень? Навряд чи. А ще додати той факт, що за останні 5 років можна помітити тенденцію, що до педагогічних ВУЗів йдуть не «найталановитіші» випускники, то і взагалі руки опускаються.
Тож якщо діяльнісно-орієнтований підхід залишається невизначеним, а підручники все ті ж старі та неефективні, та ще й додати до всього того 25 учнів у класі, то про який рівень А2 можна говорити після закінчення 9 класу ( а саме його в новій програмі повинні мати випускники базової школи). Тут хоча б А1, та й то тільки у успішних учнів.


Тож нова програма з іноземних мов – спроба ступити однією ногою в Європу, а всі інші частини тіла так і не зрушили з місця. Хочеться сподіватися, що якісь «розумні» люди все ж таки спробують створити належні умови, щоб хоча б половина з запланованого змогла бути реалізованою.