Права людини – найпоширеніша тема у сучасному світі. По словам експертів, найчастіше правами нехтують психоневрологічні диспансери. Про найгрубіші порушення стало відомо після того, як члени Вінницької ОДА та працівники органів соцзахисту відвідали корпуси Плисківського інтернату. Побачене вразило присутніх – у пустих кімнатах, з покритими кахелем стінами, були роздягненні пацієнти – жінки разом із чоловіками, просто на холодній підлозі. Їх позбавили доступу до санітарної кімнати, медикаментів та їжі.

При чому тут перебували люди з навіть з такими захворюваннями, що не потребують перебування у стационарі. По словам експертів дуже багато хвороб, наприклад таких, що зв’язані з непереборною тягою до азартних ігор можно лікувати вдома під суворим наглядом лікаря.

Початок перевірки

Згідно з інформацією порталу «Обозреватель» у диспансері розпочато перевірку по факту порушення прав людини, незаконне утримання і позбавлення волі. Колишнім підопічним катів у халатах пообіцяли поступову реабілітацію, котра буде залежити від стану пацієнтів. Серед обіцянок було належне медичне обслуговування, добрі умови для життя, перебування в інших диспансерах, соціальні послуги.

У соцзахисті Вінниці наголошують, що дана перевірка і наступні дії по реабілітації – спроби частково залагодити скандал, адже у останній час почастішали випадки знущання з пацієнтів не тільки у диспансерах Вінниці, а й по усій країні. По підсумкам 2018 року, серед інших порушень по диспансерам було виявлено:

  • підопічні лишаються без коштів – пенсії, льотні виплати примусово забирають на так званий «ремонт палати»;

  • право на приватність – табу. Ліжка не розділенні ширмами, в одній палаті можуть знаходитись пацієнти обох статей;

  • без доступу до необхідних речей – все необхідне зберігається у медсестри у шафі під замком;

  • меню – не відповідає особистим вимогам пацієнтів. Для усіх утриманців готуються однакові страви на кухнях, де не виконуються санітарні умови, порції – не для дорослих пацієнтів;

  • серед пацієнтів є люди з обмеженнями, котрі пересуваються на кріслах-каталках, однак котрі не покидають межі будівлі, бо немає пандусів;

  • напівпаралізовані люди змушенні підійматися з ліжка з допомогою мотузок без допомоги працівників.

Більша частина установ подає документи на позбавлення дієздатності, адже у цьому разі опікуном буде виступати диспансер і зможе розпоряджатися коштами хворого.

Відповідальність

Як повідомляє ресурс «КП в Україні» директор, котрий на даний момент вже не займає посаду, змушував пацієнтів через працівників знімати кошти з карт – так, наприкінці минулого року обманом у скарбничку директора надійшло більше 110 тисяч гривень від двадцяти двох пацієнтів.

Також було наголошено, що адміністрація диспансеру економила не тільки на їжі, а і на необхідних медикаментах, простирадлах і ковдрах, пелюшках, засобах гігієни. По факту порушень, у Вінниці відкрили ряд кримінальних проваджень щодо незаконних дій працівників і директора. По статті за незаконне позбавлення волі передбачено покарання строком до п’яти років. На даний момент колишній директор не відповідає на дзвінки та у місті не з'являється, його місце зайняв Максим Гвоздінский.