Коли болять суглоби, людина зазвичай готова вдаватися до будь-яких методів боротьби з болем. Переважна більшість заходів, на жаль, дає лише тимчасовий ефект. Але прорив у лікуванні артрозу, пов’язаний із можливістю застосування стовбурових клітин, дає пацієнтам надію на справжнє одужання.

Артроз – захворювання суглобів, спричинене дегенеративно-дистофічними змінами хрящової тканини внаслідок травм, перенавантаження та вікового зношення. Ця патологія супроводжується характерним хрустом, скутістю рухів, дискомфортом, а згодом – нестерпним болем та втратою рухливості суглоба. Традиційно артроз лікують нестероїдними протизапальними препаратами, які використовують як зовні у вигляді мазі або крему, так і в формі таблеток. Прийом пігулок часто дає хороший ефект щодо знеболення, але препарати чинять побічну дію. Крім того, безпосередньо на суглоб таке лікування не впливає, тож хвороба розвивається й далі, а людина змушена роками чи навіть десятиліттями приймати медикаменти.

Альтернатива на клітинному рівні

Виявляється, можливість більш ефективного лікування артрозу існує. Зупинити розвиток недуги та стимулювати регенерацію хрящової тканини можна за допомогою ін’єкцій стовбурових клітин плаценти, а саме мезенхімальних стовбурових клітин. Про розвиток клітинних технологій в Україні та, зокрема, досвід застосування стовбурових клітин у лікуванні артрозу колінних суглобів йшлося на прес-конференції на початку грудня 2019 року, в якій взяли участь провідні фахівці Інституту клітинної терапії та легендарний футболіст, тренер української збірної з футболу Андрій Шевченко. Видатний спортсмен поділився власним досвідом лікування ураження колінного суглоба, властивого багатьом футболістам, а також розповів журналістам, що разом із дружиною обрав можливість зберегти пуповинну кров та плаценту після народження власний дітей - адже саме так вони отримають шанс в майбутньому мати ліки від багатьох хвороб, в тому числі, зможуть скористатися власними стовбуровими клітинами для терапії хвороб суглобів, що загрожують, на жаль, більшості людей.

Співпраця лікарів Інституту клітинної терапії з Інститутом травматології та ортопедії НАМН України та Київською клінічною міською лікарнею №6 дозволила отримати позитивні результати у лікуванні артрозу. Завдяки проведенню низки клінічних випробувань та досліджень, достеменно виявлено, що введення плацентарних стовбурових клітин швидко та ефективно відновлює уражений суглоб. Такий метод лікування сприяє зменшенню болю, поверненню рухової активності та відновленню об’єму рухів, допомагає відтермінувати операцію з протезування суглоба або взагалі від неї відмовитися. Адже стовбурові клітини плаценти допомагають відновленню ушкоджених клітин, а це, своєю чергою, позитивно впливає на стан суглобового хряща.

Фахівці в галузі ортопедії і травматології говорять про те, що за використанням стовбурових клітин у лікуванні артрозів - майбутнє. Зокрема, за словами кандидата медичних наук, завідувача науково-практичним центром тканинної та клітинної терапії ДУ "Інститут травматології та ортопедії Національної академії медичних наук України" Євгена Голюка, терапія стовбуровими клітинами є альтернативою оперативному втручанню та надає пацієнтові можливість уникнути ендопротезування, тобто імплантації штучного суглобу, і повернутися до нормального життя без болю й обмежень. Завдяки високій якості препарату стовбурових клітин, який надає для проведення досліджень Інститут клітинної терапії, випробування проходять успішно і відкривають широкі перспективи розвитку клітинної та тканинної трансплантації в Україні.

Ложка дьогтю в діжці меду

Втім, застосування новітньої методики після завершення клінічних випробувань матиме серйозні фінансові обмеження: донорські стовбурові клітини, необхідні для виготовлення клітинного препарату, коштують десятки тисяч євро. Дозволити собі таке лікування зможуть одиниці. Або... ті, чиї батьки при народженні зберегли в банку пуповинної крові біологічні матеріали після народження дитини - пуповинну кров та плаценту. Вони є джерелом унікальних стовбурових клітин, які вже зараз застосовують у лікуванні близько 100 різних захворювань, в тому числі - рідкісних і раніше невиліковних, а також таких поширених, як ураження суглобів при артрозі чи травмах. Зберегти клітини плаценти та пуповинної крові можна в Кріобанку Інституту клітинної терапії - вартість збору та зберігання біологічного матеріалу ви можете підрахувати за допомогою калькулятора. Ця сума значно нижче, ніж вартість донорських стовбурових клітин, які можуть знадобитися в майбутньому для лікування.