Автоцивілка — це обов’язкове в Україні страхування цивільної відповідальності. Якщо власник такого поліса винен у скоєнні ДТП, сплачувати компенсацію постраждалим буде не він, а його страхова компанія. Причому це стосується не тільки ремонту машини, але й лікування постраждалих (якщо такі є). Одним словом, ОСЦПВ — це можливість захистити себе від несподіваних фінансових втрат у разі потрапляння в аварію.
Особливості страхування ОСЦПВ
Придбана автоцивілка гарантує, що у разі ДТП страхова компанія компенсує збитки постраждалим, а винуватець аварії буде ремонтувати свій автомобіль за власний рахунок. Не покриє ОСЦПВ і ризики викрадення авто, його пошкодження, викликані природними або техногенними катастрофами. Не врятує цей поліс і від протиправних дій третіх осіб. Для захисту від цього існує інший вид страхування — КАСКО.
Якщо винуватцями ДТП є обидва водії, їхні компанії виплатять компенсації обом, але тільки половину. У разі виникнення спорів ступень відповідальності кожного учасника аварії і, відповідно, співвідношення виплат установлює суд.
Кому можна не оформляти автоцивілку
Законодавством нашої країни встановлено перелік осіб, що мають право не оформлювати таку страховку. Це люди з інвалідністю першої групи; учасники бойових дій; водії, які керують машиною, що належить цим особам. Але це не означає, що у разі скоєння ДТП ці люди будуть сплачувати компенсацію постраждалим зі свого карману. Виплати здійснюватиме фонд Моторного (транспортного) страхового бюро України.
З 50-відсотковою знижкою страховку мають право придбати пенсіонери, особи з інвалідністю другої групи, постраждалі внаслідок Чорнобильської аварії.
Ціна страхового поліса
На остаточну вартість страхового поліса впливають різні фактори:
- об’єм двигуна;
- тип ТС;
- місце реєстрації автомобіля;
- юридичний статус власника;
- рік народження власника авто та рік випуску автомобіля;
- наявність та розмір франшизи;
- термін дії поліса.
У будь-якому випадку витрати на придбання поліса ОСЦПВ будуть набагато менші, ніж виплати компенсації постраждалим у разі ДТП.
Розмір компенсацій
Відповідно до чинного законодавства розмір страхової суми, у межах якої призначають виплати, встановлено у таких розмірах:
- 260 тис. грн. — за шкоду, яка була заподіяна життю та здоров’ю кожного постраждалого;
- 130 тис. грн. — за збитки, які завдано майну потерпілого.
На жаль, зустрічаються непоодинокі випадки, коли компенсації не вистачає для покриття збитків. Щоб не доплачувати зі своєї кишені, можна придбати розширену страховку, яка збільшить розмір виплат. Таким чином є можливість збільшити ліміт до 500 тис. грн.
Останнім часом набирає популярності електронний поліс ОСЦПВ, оформлення якого займає лічені хвилини. Для цього не треба їхати до офісу страхової — все можна зробити онлайн. Договір можна зберігати в будь-якому гаджеті або роздрукувати, і він буде постійно зі своїм власником. Такий електронний документ має однакову юридичну силу з паперовим.