3 березня Парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики провів чергове засідання, в ході якого розглядалися три нові законопроекти. Завданням документів виступило опрацювання особливостей реструктуризації зобов'язань по валютних позиках для полегшення боргового навантаження на клієнтів банків.

Результати зустрічі

Нестабільний економічний стан країни і різкі коливання курсу валют вдарили не тільки по фінансових установах, а й про їх клієнтам. Найбільших втрат зазнали власники валютних кредитів, які використовували отримані суми для придбання житлової нерухомості. Вийти з положення таким користувачам допомагали відстрочки або мікропозики в МФО. Про високу зацікавленість в швидких кредитах свідчать і аналітики сайту TKCredit — фінансового ресурсу порівняння кредитних продуктів.

За повідомленнями голови комітету Данила Гетьманцева, нові закони покликані захистити інтереси і права позичальників, а також позбавити їх від заборгованості. Підсумком зустрічі стали:

  • доповнення до чинного закону «Про споживче кредитування», згідно з якими всі грошові зобов'язання в процесі реструктуризації будуть перераховані в гривневий еквівалент, а всі неустойки — списані;

  • рекомендації щодо звільнення від сплати ПДФО всіх спрощених боргів;

  • поправки закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», які дозволять проводити реструктуризацію заборгованостей по валютним кредитам через процедуру банкрутства.

Якщо зміни будуть прийняті ВР України, влада не тільки виконає соціальну функцію перед своїми громадянами, а й встановить баланс між кредиторами і боржниками.

Ринок споживчого кредитування в нацвалюті

5 березня стало відомо, що Нацбанк вперше за кілька років підвищив облікову ставку з 6% до 6,5%. А, як відомо, цей індекс визначає розмір процентних ставок, під які банки видають кредити.

Нагадаємо, що в червні 2020 року цей показник сягав 8%, а ще раніше — 10%. Основною причиною такого рішення стало зростання інфляції, показники якої на початку 2021 року досягли 6,1%. За прогнозами експертів, досягне піку інфляція в середині року (8%) і потім сповільниться. Однак, для макрофінансової стабільності залишаються ризики, пов'язані з посиленням карантинних обмежень, різким погіршенням умов торгівлі, нестійкістю ринку.

Ці зміни зіграли на руку МКК, які як і раніше видають позики майже безвідмовно і на лояльних умовах. Так, за даними ресурсу tkcredit.kiev.ua, взяти кредит у MyCredit або інших відомих українських фінансових компаній, можна під мінімальний 0,01% при першому зверненні. Тим більше, що після прийняття нових норм, користувачі онлайн-сервісів можуть нарешті розраховувати на захист держави від неправомірних штрафів і пені, а також на прозорі умови угоди.