За повідомленнями Нацбанку, підсумки першого кварталу 2021 року вказують на зростання популярності безконтактних банківських карт. Так, кількість безготівкових операцій під час оплати товарів або послуг, досягло показників 1691 млн шт., що в грошовому еквіваленті дорівнює сумі 1089,1 млрд грн. За рік кількість угод збільшилася на 22,1%, а загальна сума — на 18,3%. Причому кожна десята карта токенізірована, що передбачає можливість проведення оплати за допомогою смартфона або іншого гаджета.

Де витрачають гроші українці

Згідно зі статистикою, більшість покупок було зроблено жителями України в торгових центрах — 49,3%. На другому місці платіжні карти застосовувалися в інтернет-магазинах — 36,7% на загальну суму 202,3 млрд грн. Крім того, зросла і кількість виданих платіжних банківських карт — в першому кварталі поточного року банки оформили на 3% більше «пластика», ніж в минулому році (75,3 млн од.). З них 14,1 млн — з безконтактною технологією.

Експерти запевняють, що поштовхом до розвитку безготівкової оплати стала звичка покупців розраховуватися з інтернеті в умовах карантину. Цей факт підтверджується даними Держстату — обороти продажів на електронному ринку України тільки за минулий рік досягли позначки 4,5 млрд доларів і продовжують збільшуватися. А темпи зростання е-комерції дозволили Україні посісти друге місце серед країн Європи, поступившись тільки Польщі та Чехії.

Варто згадати, що значна частина покупок в мережі проводиться з використанням акційних пропозицій, які дозволяють купувати товари або послуги з різних категорій за зниженими цінами. Так, каталог промокодів на спеціалізованих сервісах типу Codes став популярнішим на 17% з початку року і кількість охочий скористатися фіксованими знижками або можливістю безкоштовного доставлення стає дедалі більше. До слова, через цей фактор в тому числі, наша країна займає лише шосте місце по е-витратам серед європейських. Середній чек одного українці становить лише 100 доларів.

Купівельні звички

Передові позиції сектора e-commerce як і раніше належать категорії електроніки та одягу. Значний потенціал спостерігається у галузі готової їжі та її доставки на вказані адреси — в цьому році обороти цього сегмента досягли 150 млн доларів. На другому місті розташувалися товари з категорії "Косметика та здоров'я" й "Продукція для дітей". Крім того, відзначено підвищений попит на меблі —- за підсумками року, сума покупок в інтернеті склала 69 млн доларів, що дозволило отримати даної категорії товарів 9,2% в структурі роздрібної торгівлі.