Лікування карієсу

Карієс — одна із найпоширеніших та найнебезпечніших хвороб зубів. Небезпека криється у тихому перебігу патології, адже перші симптоми складно помітити. Тільки, коли хвороба вже є помітною візуально, людина вирішує звернутися до клініки. Варто розуміти, що чим серйознішою буде стадія розвитку паталогії, тим складніше буде її вилікувати і тим дорожче для пацієнта обійдеться лікування карієсу. Щоб зрозуміти, всю серйозність цього стоматологічного захворювання, потрібно розпочати із вивчення причин його розвитку і тільки після цього поступово перейти до сучасних ефективних методів діагностики та лікування паталогії.

Причини виникнення карієсу

Головний елемент, який є свого роду будівельним матеріалом зубів — це дентин. Він покритий емаллю, яка захищає зубний ряд від впливу зовнішніх факторів, як-то гаряча та холодна рідина, гостра, кисла і солона їжа. Серед факторів, що пришвидшують розвиток та поширення карієсу, слід відзначити наступні:

  • хвороби шлунково-кишкового тракту;
  • слабкий імунітет;
  • механічні враження емалі;
  • неправильний прикус або інші хвороби зубів;
  • погана гігієна ротової порожнини;
  • системні захворювання, на кшталт цукрового діабету або гормонального дисбалансу;
  • куріння, вживання алкогольних та наркотичних речовин;
  • генетика;
  • дефіцит мінералів та вітамінів в організмі;
  • вживання переважно вуглеводів.

Якщо розглядати причини виникнення карієсу, то головними винуватцями цьому є бактерії. На поверхні зубів утворюються аномальні зони через продукти життєдіяльності тих самих бактерій. В них знаходяться органічні кислоти, які й руйнують емаль. Вони постійно діють на поверхню зубного ряду, тим самим викликаючи появу порожнин у зубах. Далі карієс вражає тканини органів, руйнує дентин і викликає таку серйозну аномалію, як поява каріозної порожнини.

Як розвивається карієс?

Розвивається хвороба у декілька етапів, кожний із яких відрізняється площею ураження зуба. У стоматології виділяють наступні стадії розвитку карієсу:

  1. Початковий — поява затемненої плями, наче помутніння певної ділянки органу. Згодом зона стає темнішою.
  2. Поверхневий — навіть, якщо перша стадія трішки зупинилася і не спостерігається погіршення стану, це не означає, що хвороба повністю відступила. Рано чи пізно потемніла ділянка стане шорсткою. Так розпочинається каріозний процес — пряме руйнування емалі.
  3. Середній — вражаються тканини дентину. Дехто із пацієнтів скаржиться на появу болю під час вживання їжі, інші, навпаки, зовсім не відчувають подібних проблем.
  4. Глибокий — поява великої каріозної порожнини.

Важливо зрозуміти, що патологія може безсимптомно існувати протягом місяців і, навіть, років. Помітити її особисто можна тоді, коли вона вже перейде у гостру стадію. Небезпека криється у тому, що зуб в таких випадках не завжди вдається врятувати. Частіше за все лікар пропонує його видалити.

Особливості лікування

Тільки після того, як буде встановлено справжню причину появи патології та стадію її розвитку, стоматолог зможе зробити вибір методу лікування. Це важливо, адже ті технології, які будуть ефективними при терапії початкової аномалії не дадуть ніякого результату при лікуванні середнього і, тим паче, важкого перебігу захворювання.

Етапи лікування карієсу

У стоматології застосовують технології ремінералізації для усунення симптомів хвороби, її лікування та профілактики. Відбувається процедура наступним чином:

  • видаляється зубний наліт;
  • шліфуються нерівності на поверхні зуба;
  • емаль покривається ремінералізуючими розчинами.

Після лікування карієс видаляється, а зуб знаходиться під повним захистом спеціального покриття. Проте лікар обов’язково назначає пацієнтові додатково профілактичну схему догляду за ротовою породинною у домашніх умовах.