Лідером металопрокату в будівництві є сталевий кутник, що цілком виправдано. Його конструкційна особливість (ребро жорсткості, утворене на стику двох полиць), запас міцності, можливість ідеального зіткнення полиць з будь-якими рівними поверхнями, великий сортамент, доступні ціни, невелика вага, відмінна зварюваність, високі фізико-механічні властивості - все це обумовлює повсюдне застосування кутника в промисловому, цивільному і дачному будівництві.
Ознайомиться з сортаментом, підібрати і купити сталевий кутник оптом або в роздріб ви можете в компанії ТОВ "Метінвест-СМЦ", в дилерських центрах або на офіційному сайті https://metinvest-smc.com/ua/products/ugolok/ . У каталозі представлена високоякісна продукція комбінату "Азовсталь" і болгарського металургійного заводу PROMET STEEL.
Загальна інформація про сталевий кутник
Хоча багатьом в загальних рисах відомо, що таке кутник, все ж коротко відтворимо основні характеристики цього виду прокату.
Довгомірний прокат із суцільним L-подібним перетином - це є металевий кутник.
Кутник, за способом виробництва, буває:
- гарячекатаний;
- холоднодеформований.
І ті, і інші кутники можуть мати однакові або різні по ширині полиці. Відповідно, розрізняють кутники:
- гарячекатані рівнополочні (ГОСТ 8509-93);
- гарячекатані нерівнополочні (ГОСТ 8510-86);
- холодногнуті рівнополочні (ГОСТ 19771-93);
- холодногнуті нерівнополочні (ГОСТ 19772-93).
Гарячекатаний кутник
Гарячекатаний кутник отримують прокаткою нагрітого до певної температури злитка металу (сляба) через систему обертових валків прокатного стану. В процесі руху заготовки, під тиском валків, формується довгомір з L-подібним профілем заданих розмірів, без радіуса із зовнішнього боку і з радіусом заокруглення з внутрішньої сторони. Сортамент, допуски похибок, вимоги за якістю та ін. описані у відповідних ГОСТах. Довідковою інформацією також є геометричні параметри - довжина виробів, ширина і товщина полиць, радіуси заокруглень, маса 1 м кутника.
Кутники рівнополочні гарячекатані випускаються з шириною полиць від 20 мм до 250 мм. Відповідно виробам присвоюються номера. Наприклад, кутовий рівнополочний прокат з шириною полиці 250 мм буде іменуватися, як «кутник 25» (де «25» - ширина полиці в сантиметрах). Товщина полиць, важлива характеристика при виборі кутового прокату, становить від 3 мм до 35 мм. У сортаментній таблиці ГОСТу наведені номери виробів, їх геометричні розміри і фізико-механічні характеристики. Зверніть увагу, що кутники з одним і тим же значенням ширини полиць можуть мати різні варіанти їх товщини, що дозволяє на практиці, не змінюючи геометрії конструкцій, збільшувати або зменшувати навантаження на них.
Діапазон розмірів полиць нерівнополочного кутника: ширина більшої полиці, яка позначається в ГОСТ 8510-86 буквою «В»– від 25 до 200 мм, ширина меншої полиці («b») – від 16 до 125 мм. Товщина стінки варіюється від 3 до 16 мм.
Згідно з нормативними документами передбачено два класи точності гарячекатаного кутника: підвищеної точності (А) і звичайної (В).
Для виробництва кутового прокату використовується вуглецева сталь звичайної якості, сталь якісна конструкційна, низьколегована.
Холодногнутий кутник
Виробництво холоднодеформованого кутника в корені відрізняється від попереднього способу. Вихідним матеріалом для отримання кутового профілю служать смуги листової сталі. А самі кутники отримують на профілезгинальних станах, без попереднього нагріву заготовки, методом холодної деформації, а точніше, згину під потрібним кутом (найчастіше прямим). Полиці можуть бути однаковими і різними по ширині, тобто в даному випадку ми також можемо говорити про рівнополочні і нерівнополочні гнуті кутники. Їх виробництво і сортамент контролюються нормами ГОСТ 19771-93 і ГОСТ 19772-93, відповідно.
Гнуті кутники мають ряд переваг:
- більш естетичний зовнішній вигляд і висока ступінь якості поверхні;
- низька металоємність;
- невисока вартість;
- широкий сортамент і можливість його урізноманітнити шляхом налаштування обладнання.
За ступенем точності профілювання виготовляються кутники високої точності (А), підвищеної (Б), звичайної (В).
З вуглецевої киплячої і напівспокійної сталі звичайної якості з тимчасовим опором розриву до 460 Н/мм2 виробляється 12 типорозмірів кутників (розкид розмірів більших полиць – від 32 до 180 мм, менших – від 25 до 140 мм).
Зі сталі вуглецевої напівспокійної і спокійної звичайної якості, з вуглецевої якісної сталі з тимчасовим опором до розриву більше 460 Н/мм2 передбачено ГОСТом 9 типорозмірів (ширина більших полиць - від 40 до 155 мм, менших – від 25 до 100 мм.
Використання сталевого кутника в будівництві
Популярністю в будівництві кутник металевий користується вже багато років і поки перспектив її згасання не передбачається. Рідко які будматеріали, подібно металевим кутникам, одночас містять в собі такі якості, як міцність, надійність, компактність, довговічність, невелика вага і доступна ціна.
У будівництві кутники використовуються:
- для армування бетону і бетонних блоків, колон;
- в якості самостійних або допоміжних елементів, що підсилюють будівельні конструкції;
- для кріплення всілякого обладнання, труб і кабелів при спорудженні металоконструкцій;
- у створенні різних архітектурних елементів (балконів, навісів, козирків, арок);
- в якості елементів дизайнерських архітектурних конструкцій;
- при проведенні ремонтів, реставрацій, для обробки екстер'єрів та інтер'єрів;
- при створенні сходів різного призначення і конфігурації;
- для виконання стяжки металоконструкцій;
- у будівництві каркасів для великих і дрібних об'єктів (торгових павільйонів, альтанок, будок, складських споруд та ін.);
- в якості елементів ферм і колон при спорудженні ангарів, мостів і естакад;
- у будівництві будівель і споруд для зміцнення віконних і дверних прорізів;
- для створення несучих і середньо навантажених конструкцій (перекриттів, прольотів);
- для облаштування малих архітектурних форм (лавок, гойдалок, альтанок, арок, спортивних майданчиків та ін.) на прибудинкових територіях, в парках, та скверах;
- в каркасному будівництві.
У капітальному будівництві, як правило, віддається перевага гарячекатаному кутнику, завдяки його більш високим показникам міцності, стійкості до кручення і вигину. Гнутий кутник частіше використовується для оздоблювальних, дизайнерських, інтер'єрних робіт. Хоча в будівництві дахів, в каркасному будівництві гнутий кутник з великою товщиною стінки застосовується цілком успішно.
З нього роблять перфоровані і кріпильні кутники, які використовуються для з'єднання дерев'яних брусів різних розмірів перетинів (стійки з несучою рамою, крокви дахів, внутрішні перегородки), для кріплення чого-небудь до бетонної поверхні. Для особливо відповідальних з'єднань використовується кріпильний посилений кутник.
Розміри кутників, які користуються найбільшим попитом в будівництві
Спектр застосування цього виду металопрокату в будівництві досить широкий. Він використовується в спорудженні об'єктів самого різного призначення - від простих навісів до висотних будівель. Здавалося б, що весь величезний сортамент задіюється повністю. Однак, статистика свідчить про те, що деякі кутники користуються більшою популярністю, деякі - меншою, а є просто лідери спросу. Серед пропонованих типорозмірів найчастіше купуються кутники розміром: 30х30, 40х40, 50х50, 75х75, 100х100.
Кутники 30 і 40 використовуються для будівництва легких конструкцій – навісів, арок, козирків, для створення малих архітектурних форм в прибудинковому дизайні – лавок, гойдалок, лавок, огорож та ін.
Для створення каркасів парканів і різного виду огорож, а також об'ємних легких конструкцій (альтанки, наприклад) використовують кутник 50.
Кутники з шириною полиць 100 мм застосовуються для облаштування віконних і дверних прорізів, для зміцнення стін.
Універсальним розміром все ж прийнято вважати кутовий профіль номер 50, який виготовляється з полками товщиною 3, 4, 5, 6 мм (згідно ГОСТ 8509-93). Товщина полиць впливає на величину площі перетину, на відстань від зовнішніх полиць кутника до центру ваги, на вагу і міцність. В результаті різниця по товщині полки в кілька міліметрів може мати вирішальне значення при виборі кутника для створення тої чи іншої конструкції. Всі технічні характеристики вказані в нормативному документі і свідчать про те, що найміцнішим, а значить, і надійним з ряду кутників 50-го розміру буде кутник 50х50х6, тобто. з самою товстою стінкою. Але розраховуючи свої потреби і можливості, слід розуміти, що кутник з самою товстою стінкою буде і найважчим, і найдорожчим. Тому будівництву будь-якого об'єкта повинні передувати комплексні інженерні розрахунки та обґрунтування вибору видів, типорозмірів виробів металопрокату.