НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби) – це одна з найбільш затребуваних у медицині лікарських груп. Їх перевагою є комплексна дія (жарознижувальна, протизапальна та знеболювальна), а також широкий спектр показань, при яких вони можуть використовуватися. Але що є ці препарати, коли вони можуть застосовуватися та на чому заснований їх знеболювальний ефект?

Як діють НПЗЗ

До складу нестероїдних протизапальних препаратів входять речовини, які викликають протизапальний, болезаспокійливий та жарознижувальний ефект. Одним з таких препаратів є мефенамінка, яка швидко втамує біль будь-якого походження та знизить температуру.

Запалення, біль, підвищення температури тіла – це результат низки реакцій в організмі людини, що виникають, наприклад, в разі травми, інфекції або порушення функцій внутрішніх органів. Але якщо видалити з цього ланцюжка реакцій будь-яку ланку, біль припиниться – тому що порушиться механізм формування запалення та болю. На цьому і заснований принцип дії НПЗП.
Поєднання протизапальної, болезаспокійливої та жарознижувальної дії зробило НПЗП найпопулярнішими ліками на сьогодні. Адже багато захворювань супроводжуються підвищеною температурою, запаленням, та больовими відчуттями. Ці засоби прийнято розподіляти залежно від:

- хімічної структури діючої речовини;

- вираженості протизапальної активності;

- тривалості дії;

- селективності.

Коли потрібні НПЗП

Спектр показань для приймання НПЗП досить широкий. Але, саме тому, що ці засоби мають досить виражену анальгетичну дію, в сучасній медицині стала найбільш затребуваною саме знеболювальна властивість цих препаратів. У кожному окремому випадку вибір того чи іншого НПЗЗ залишається за лікарем. Він враховує:

- характер болю та його причину;

- ступінь тяжкості больового синдрому;

- стан шлунково-кишкового тракту;

- особливості загального стану здоров'я людини;

- вік та інші обставини, що мають значення при призначенні певного засобу.

Так, при епізодичних та короткочасних болях краще віддати перевагу препаратам з нетривалою дією, але які відносно швидко усувають біль. Водночас якщо напади болю подовжуються по декілька годин поспіль, перевага надається НПЗЗ, які відрізняються високою тривалістю дії (купування болю до 12 годин поспіль після одноразового прийому).

НПЗЗ застосовуються у вигляді самостійного засобу при:

- болю травматичного походження;

- у післяопераційному періоді;

- при менструальному, головному, м'язовому та суглобовому болю.