Право громадян на самозахист закріплено у Конституції України. При цьому є два суттєві, на наш погляд, аспекти:

  1. Заборона на купівлю та носіння бойової (нарізної) короткоствольної зброї. Захищати себе мисливською рушницею (або карабіном) та боєприпасами заборонено законом. Безперечно, це може бути ефективно, особливо в умовах оборони житла, але судового переслідування вам потім не уникнути.
  2. Судова практика, що склалася, при якій той хто обороняється часто відправляється за ґрати, особливо у разі загибелі нападника.

Це призводить до пошуку того засобу самооборони, який матиме високу ефективність і знижену летальність. І лідер у цьому плані – травматична зброя. Під нею розуміються пристрої для стрільби гумовими кулями та газові пістолети. Останні, з огляду на набагато меншу ефективність порівняно з “гумострілами”, але наявну при цьому таку саму за складністю процедуру оформлення дозволу – мало поширені.

На сьогоднішній день не всі громадяни мають право на купівлю та носіння травматів. Доступ до цього засобу самооборони мають депутати Верховної Ради України, співробітники правоохоронних органів та судової системи (а також їхні близькі родичі), учасники кримінального судочинства, журналісти, учасники громадських формувань з охорони громадського порядку та держкордону, військовослужбовці на контракті, державні службовці.

Види пристроїв для стрільби гумовими кулями

На ринку є безліч моделей травматичної зброї, з найбільш популярними з них можна ознайомитися на сторінках каталогу магазину zbroya.store. Загалом, доступні до покупки в Україні зразки, можна класифікувати за низкою ознак:

Конструкція

Спецпристрої для стрільби гумовими кулями поділяються на пістолети та револьвери.

Переваги пістолета – швидкість перезарядки та ємність магазину (у більшості випадків вона більша, ніж у револьверів, і доходить до 17 набоїв у повнорозмірних моделей). Проте законодавство забороняє його носіння з набоєм у набійнику. Перед пострілом доведеться пересмикнути затвор, що займе час. Також пістолет технічно складніший за револьвер і вимагає більшої уваги у питаннях обслуговування. Крім того, його магазин необхідно періодично розряджати, бо пружина магазину втрачає свої властивості будучи в постійно стисненому стані, що загрожує майбутніми проблемами з подачею набоїв.

Головний недолік револьвера – ємність барабана, що не перевищує 6-7 набоїв. Крім того, цей тип програє у швидкості перезаряджання. В умовах темряви, стресу, наявності кількох нападників дані фактори можуть стати вирішальними.

З плюсів револьвера – його технічна простота і надійність, що випливає з цього. При осічці достатньо ще раз натиснути на спусковий гачок. У випадку з пістолетом, для викиду бракованого набою та подачі в набійник нового боєприпасу потрібно буде пересмикнути затвор. Також, через конструктивні особливості, револьвер завжди готовий до пострілу і може зберігатися зарядженим роками без шкоди для його внутрішніх частин.

Походження

Українське законодавство дозволяє продаж тільки спецпристроїв вітчизняного виробництва. Проте основою для травмата може бути закордонний зразок. Подібна ситуація, наприклад, зі спецпристроєм Flarm T910, базою для якого служить словацький бойовий пістолет Grand Power P1.

Існують конверсійні зразки, та моделі, створені під травматичний набій (часто на основі бойових прототипів).

Під конверсією розуміється переробка бойової вогнепальної зброї в спецпристрій для стрільби гумовими кулями. Вносяться зміни до деяких вузлів конструкції. Нарізний ствол замінюється на гладкий, меншого діаметра. Приклади конверсійних моделей – спецпристрої ПМР, ГПМ (на базі пістолета Макарова), РНР (на базі револьвера системи Нагана) та ін.

Найбільш значущі представники групи пістолетів, сконструйованих під травматичний набій – спецпристрої виробництва КНВО "Форт". Підприємство розробляє та випускає бойову короткоствольну зброю (і не тільки) для потреб армії та поліції. При цьому при конструюванні ряду нарізних моделей паралельно розроблялися їх "гумострільні" аналоги.

Серед револьверів також є моделі для стрільби травматичними боєприпасами, сконструйовані на основі бойового зразка, наприклад Safari 820G, бойовий прототип якої – Holek mod.820.

Калібр

"Гумостріли" випускаються у калібрі 9 мм PA і менш поширеному .45 Rubber (в Україні в цьому калібрі зустрічаються тільки пістолети).

З точки зору ефективності самозахисту, ключовий параметр – зупиняюча дія кулі. Тут попереду .45 Rubber. Проте за умов, коли нападник одягнений у товстий зимовий одяг, 45 калібр менш ефективний за 9 мм PA, бо зупиняюча дія 45 калібру для супротивника в товстому светрі і пуховику буде дуже низькою, а 9 мм гумова куля краще долає перешкоду у вигляді теплих речей у порівнянні з такою 45 калібру.

У той же час, у теплу пору року, підвищена пробиваюча зданість 9 мм PA може призводити до серйозних поранень нападника.

Важливо врахувати, що вибір боєприпасів 9 мм PA в магазинах зброї більший, а їх ціна істотно менша в порівнянні з травматичними набоями 45 калібру. А це означає, що у вас буде більше фінансових можливостей для тренувань, важливість яких важко переоцінити.

Форм-фактор

Можна виділити 3 категорії:

  • субкомпакти. Найменші за габаритами спецпристрої. Ідеальні для прихованого носіння. Істотний недолік – мала ємність магазину. У той же час через невеликий боєзапас і розміри ці моделі мають найменшу вагу, що важливо при щоденному носінні.
  • Стандартний розмір. Оптимальні з погляду ємності магазину, при цьому габарити все ще дозволяють приховане носіння.
  • Повнорозмірні моделі. Зручні для людей з великими долонями. Мають максимальний боєзапас та найбільшу довжину ствола. У більшості випадків не підходять для прихованого носіння.

Особливості володіння травматичною зброєю

Є три головні моменти, про які повинен знати майбутній власник травмата.

1. Існують суворі правила застосування "гумострілу"

Спецпристрої для стрільби гумовими кулями – це зброя зниженої летальності. І слово "зниженої" тут ключове. При її неправильному застосуванні – попаданні в голову, шию, легко вбити нападника, після чого з дуже високою ймовірністю той хто захищався відправиться за ґрати. Саме тому забороняється:

  • стріляти з відстані менше 3,5 метрів;
  • цілитися в шию, голову, статеві органи, груди (у жінок).

2. Необхідні знання матеріальної частини, тренування зі стрільби та правова поінформованість.

Ви повинні ідеально знати свою зброю та правила безпеки при поводженні з нею, вміти її обслуговувати. Слід мати чітке розуміння у тому, що робити у разі можливих відмов. Необхідно регулярно розвивати свої стрілецькі навички.

Варто також ознайомитися з юридичними аспектами, які стосуються самооборони, щоб усвідомлювати можливі наслідки своїх дій та розуміти, що робити після сутички із застосуванням "гумострілу".

Порада: краще заздалегідь подбати про хорошого адвоката, який обізнаний у цих питаннях і завжди мати при собі його контакт.

3. Травматичний спецпристрій потребує регулярного обслуговування

Травмат потрібно час від часу чистити та змащувати. Магазин пістолета необхідно регулярно розряджати. Ці прості дії стануть гарантією того, що ви не зіткнетеся з відмовою травмата у найвідповідальніший момент.

Подумайте про власну безпеку

Травматична зброя – найефективніший засіб цивільної самооборони на даний момент. Вона не просто здатна припинити протиправні дії, а й при цьому завдати мінімальної шкоди нападнику, що в кінцевому рахунку дозволить мінімізувати юридичні наслідки для того, хто оборонявся. Не покладайте всю відповідальність за свою безпеку на державні органи. За наявності права на зберігання та носіння "гумостріла" варто подумати про його покупку.