Кожного року підприємці мають подавати регулярну податкову декларацію. У 2022 році ФОПи мають заповнювати відомості за новою схемою. Що робити та до якого часу можна подавати декларації – у матеріалі новин України.
Звітність приватних підприємств (ПП) має подаватися на початку кожного року. Що змінилося для ФОПів та як зробити оновлену податкову декларацію, повідомляє 24 канал.
Що змінилося для приватних підприємств
До 2022 року ФОПи подавали 2 декларації:
- Одну, яка підтверджувала оплату єдиного податку (ЄП) у кінці кожного кварталу
- Та одну про сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ)
Тепер підприємці мають подати лише одну декларацію, яка містить звіти на обидва податки. Затвердити податкову декларацію можна онлайн.
Коли треба здати звіти за 2021 рік: кінцева дата
У 2022 році ФОПи усіх груп на єдиному податку отримали свої дедлайни для подання декларації:
- 1 та 2 група фізичних осіб-підприємців має подати відомості до 1 березня 2022 року.
- 3 група ФОПів подає свої декларації до 9 лютого 2022 року.
Які документи треба для подання звітностей
ПП 1 та 2 групи треба подати такі відомості у єдиному документі:
- Річну форму F0103405 "Податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи підприємця";
- "Додаток 1", форму F0134105 "Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску".
ФОПи 3 групи на ЄП мають подати такі документи:
- Квартальну форму F0103307 "Податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи підприємця";
- "Додаток 1", форму F0133107 "Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску".
Чим відрізняються групи ФОПів: кому треба більше платити
На відміну від 1 та 2 груп приватних підприємств, ФОПи 3 групи не мають фіксованого єдиного податку. Для підприємців цієї групи встановлено особливий розрахунок – підприємці платять 3% доходу та додаткову сплату ПДВ або ж 5% доходу без виплат ПДВ. Окрім того, податки для ФОПів третьої групи працюють за накопичувальною системою – тобто податкова декларація за 4 квартал року для ПП такої групи буде тим самим, що і річна податкова звітність.
Як подати декларацію онлайн у Дії
ФОПи 1 – 3 груп можуть оформити податкову декларацію єдиного податку в Дії. Послуга діє для тих, хто:
- Не має найманих працівників;
- Не змінювали групу оподаткування у 2021 році;
- Не платять ПДВ;
- Не готуються припиняти свою підприємницьку діяльність;
- Перебувають на спрощеній системі оподаткування;
Для того, щоб подати звітність у Дії, треба:
- Зареєструватися чи авторизуватися у кабінеті громадянина на сайті diia.gov.ua;
- Зачекати, поки Дія перевіряє дані про ФОП у реєстрах Державної податкової служби України (ДПСУ);
- Обрати період, за який декларується дохід з діяльності ФОПа;
- Ввести суму доходу за обраний період. Важливо не включати до розрахунку суми доходів, які не підлягають оподаткуванню;
- Перевірити дані, які внесли до декларації;
- Отримати повідомлення про статус декларації – у розділі «Зверніть увагу» у кабінеті громадянина в Дії або ж в електронній поштовій скриньці.
Як подати податкову декларацію за 2021 рік ФОПам 3 групи єдиного податку онлайн
У 2021 році підприємці встановили новий рекорд – протягом року зареєстрували рекордну кількість ПП 3 групи на єдиному податку.
Щоб заповнити щорічну декларацію ФОПам 3 групи треба:
- Оформити КЕП – кваліфікований електронний підпис, а потім зареєструватися чи авторизуватися в «Електронному кабінеті платника податків».
- Знайти в електронному кабінеті розділ «Введення звітності» та натиснути на кнопку «Створити».
- У полях даних ввести: «2021», «Рік», «F01 Прибуток» та форму F0103307.
- Перевірити, чи правильно вказано Державну податкову інспекцію (ДПІ) представництва Державної податкової служби, де зареєстрований підприємець.
- Відмітити пункт, що ФОП подаватиме до звіту «Додаток 1» форми F0133107.
Перевірка даних та внесення сум
Важливо перевірити дані, які подаються у наступному вікні. Вони заповнюються автоматично, проте варто перевірити, чи інформація у кожному рядку є правильною:
- 1 рядок – "01 Звітна";
- 2 рядок – хрестик навпроти "рік", 2021 року;
- 3 рядок має залишитися пустим;
- 4 рядок – вказано дійсне найменування контрольного органу за місцем реєстрації;
- 5 рядок – актуальне ПІБ фізичної особи-підприємця;
- 6 рядок – дійсний номер телефону (також можна вказати за бажанням електронну пошту);
- 7 рядок – номер картки платника податків або серію та номер паспорта;
- 8 рядок залишатиметься пустим;
- 9 рядок – має бути вказана кількість працівників. Якщо ФОП не має найманих робочих, треба вписати цифру 0;
- 10 рядок – треба вказати усі Класифікатори видів економічної діяльності (КВЕДи), за якими ФОП здійснював діяльність у 2021 році. Задля надійності краще вказати усі КВЕДи, на які зареєстровано ФОП.
Якщо ПП 3 групи єдиного податку не є платниками податку, треба заповнити в розділі IV («Показники господарської діяльності для платників єдиного податку третьої групи») «Код рядка 06». У ньому треба вказати загальну суму коштів, яку ФОП отримав за усі квартали року. Важливо вказати навіть кошти, за які підприємець вже сплатив єдиний податок.
Якщо підприємець почав працювати у 4 кварталі 2021 року, треба внести усю суму, яку ФОП отримав за жовтень, листопад та грудень.
V розділ («Визначення податкових зобов'язань по єдиному податку») з кодом 08 треба заповнити, як і код 06 – продублювати суму надходжень. Після цього у кодах 11 та 12 рядків автоматично вирахується сума єдиного податку – для ФОПів 3 групи, які не платять ПДВ – 5% від усієї суми.
Щоб розрахувати суму, яку треба платити за 4 квартал ФОПам 3 групи, треба вставити у код 13 рядка значення 12 пункту з попередньої декларації підприємства. Якщо ПП створює свою першу звітну декларацію та ще не сплачував податок, у 13 пункті необхідно ввести «0,00».
Оформлення «Додатка 1»
Згідно з новими правилами, тепер ФОПи мають заповнити «Додаток 1» до єдиного соціального внеску.
Як заповнити додаток:
- Перейти до розділу «Додатки»;
- Натиснути на форму F0133107, яку вже додавали в основному документі;
Якщо ФОП зареєструвався на спрощеній основі понад рік тому, у 8 пункті треба вказати період з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року. Якщо підприємець реєструвався вже у 2021 році, то потрібно вказати 1 число місяця, коли було здійснено реєстрацію.
У пункті 8.1 треба вказати код категорії особи, яка застрахувалася. Для підприємців 3 групи за спрощеною системою оподаткування треба поставити цифру «6».
Потім у 9 пункті у 2 підпункті треба вказати розмір мінімальної зарплати. Мінімалка у грудні була 6500 гривень, а усі інші місяці 2021 року – 6000 гривень. У графу 3 9 пункту підприємець має ввести цифру «22» - це відсоток ЄСВ від мінімальної зарплати. 4 пункт у 9 розділі має заповнитись автоматично.
ФОПи, які здійснювали діяльність не цілий рік, мають заповнити у таблиці 9 дані тільки за місяці, у яких здійснювалася діяльність.
Графа "УСЬОГО" у таблиці заповниться автоматично. Фінальне значення – це сума Єдиного соціального внеску, який потрібно сплатити ФОПу.
Як подати річну декларацію
Після того, як підприємець заповнив «Додаток 1», йому треба повернутися до головного документа декларації. Варто перевірити, чи з’явилася у коді 21 рядка сума єдиного внеску з додатку. Якщо цифр немає, треба ввести їх самостійно.
Потім потрібно поставити хрестик в останньому пункті під назвою «До декларації подається», яка є навпроти «Додатка». Треба перевірити, чи дата подання податкової декларації актуальна.
Після цього зверху документа треба натиснути на кнопку «Перевірити», а вже після перевірки – «Підписати». Щоб підписати декларацію, ФОПу потрібно завантажити електронний підпис підприємця.
На завершення треба обрати функцію «Надіслати» – і скоро у розділі «Введення звітності» з’являться 2 квитанції – №1 та №2. У разі, якщо друга квитанція зеленим – звітність подали правильно і податкова вже її має.