У липні 2021 року почав працювати в Україні ринок землі. Тимчасовий мораторій щодо продажу землі тривав 20 років. Зараз заборону знято, і можна робити інвестиції у землю. Купувати землю легально можна, але залишився ряд обмежень:
- до 2024 року придбання сільськогосподарських земель дозволено лише фізичним особам, які являються громадянами України;
- одна людина може купити ділянку до 100 гектарів, але у
же сьогодні існують способи обходу цього обмеження (право власності реєструється на родичів, земля отримується в іпотеку як забезпечення боргових зобов’язань, кредитування під заставу сільгоспземель).

Де шукати пропозиції щодо продажу землі?

Після відкриття земельного ринку укладено понад 20 000 угод. Пайовики не дуже хочуть продавати свої наділи. Шукати ділянки землі треба:
- на загальнонаціональних майданчиках, земельних аукціонах «Прозоро» та через систему електронних торгів «СЕТАМ»;
- через рієлторські фірми;
- використовуючи публічну кадастрову карту, щоб дізнатися про вид власності на землю та отримати інформацію про власника ділянки;
- на електронних платформах
OLX, Дброзем, Dom.

Переваги інвестицій у землю

Експерти радять у поточному році вкладати гроші у придбання землі. Вважається, що сільськогосподарські землі в Україні недооцінені. Після зняття обмежень із земельного ринку у 2024 році прогнозується подорожчання землі до 60%.
На ціну ділянки впливає грошова оцінка та цільове призначення землі.
Вважається, що зняття мораторію призведе до сплеску попиту на землю й зростання цін.
Ще серед переваг інвестування слід відзначити високу капіталізацію: можна зводити об’єкти нерухомості, розміщувати інфраструктурні об’єкти та отримувати дохід від здачі їх в оренду.
Можна змінювати цільове призначення землі, тому є багато варіантів отримання доходу. Сьогодні гектар земельної ділянки коштує 1200 – 2200 доларів США.
Вартість оренди землі у регіонах із високою конкуренцією складає до 200$ у рік за 1 гектар. У депресивних регіонах вона значно менша (до 70$)
.
Крім сільськогосподарських земель стабільний дохід можуть приносити акції компаній НПФ,
ETF, ОВДП. До такого висновку прийшли учасники інвестиційної конференції, яку проводив «Мінфін». Зараз дуже складний період у світовій економіці. Експерти радять інвестувати у реальний сектор української економіки та фінансові компанії. Це дозволить зберегти капітал від дії інфляційних процесів.