Печія у горлі, яка виникає після прийому їжі, може бути результатом певних неправильних дій людини або, навпаки, вважається симптомом небезпечних захворювань. Цей симптом проявляється по-різному – від легкого подразнення до інтенсивного болю. Причини печії у горлі встановлює лікар після проведеної діагностики та уважного аналізу анамнезу.
Механізм появи печії
В більшості випадків печія у горлі після їди з’являється як наслідок проблем зі шлунково-кишечним трактом. Стравохід – це трубчастий м’язовий орган, який закривається сфінктерами. Верхній пропускає подрібнену їжу в нижні відділи травної системи, а нижній – відкриває прохід в шлунок. Це дозволяє відділити органи з різною кислотністю і функцією.
Якщо через якусь причину нижній сфінктер не впорався з задачею, вміст шлунку потрапляє в стравохід. Їжа, змішана зі шлунковим соком, подразнює слизову оболонку органу. Стравохід, на відміну від шлунку, не має спеціального захисту від агресивного кислого середовища.
Подразнення стінок органу призводить до появи спазму, набряку. Якщо негативний вплив існує довгий час, на слизовій оболонці спостерігається поява сполучної тканини та рубців. Такі ділянки не здатні нормально скорочуватися і виконувати свої функції. Сфінктер стравоходу не змозі стримати повітря, яке завжди в невеликій кількості є в шлунку. Тому постійна печія у горлі також приводить до відрижки кислим, періодичного болю, важкості.
Що викликає печію?
Коли пече печія у горлі, розглядають наступні причини появи цього неприємного стану:
- переїдання або вживання великої кількості важких для перетравлення продуктів (жирна, смажена їжа, копченості);
- споживання кави, алкоголю, гострої, кислої їжі, яка може подразнювати стінки шлунку;
- порушення режиму харчування (великі проміжки між прийомами їжі, вживання великих порцій);
- фізичні навантаження одразу після їди;
- вагітність;
- захворювання ШКТ (гастрит, рефлюксна, виразкова хвороба, онкологічні захворювання шлунку).
Позбутися такої проблеми можна, якщо уважно слідкувати за своїм харчуванням і здоров’ям. При наявності проблем з ШКТ необхідно звернутися до лікаря, щоб він назначив лікування.
Для полегшення симптомів можна приймати ліки*, які містять в складі антациди. Подібні препарати нейтралізують соляну кислоту в шлунку, усуваючи печію, біль, важкість. Пігулки не мають негативного впливу на організм людини, тому дозволені навіть для вагітних.
____________________________
**За даним посиланням ви перейдете на вебсайт https://www.rennie.ua, де, зокрема, міститься реклама препарату Ренні.
Література:
- Глобальні рекомендації Всесвітньої гастроентерологічної організації. ГЕРХ. Глобальна перспектива ГЕРХ. 2015 рік.
- Довідник з печії. Глобальні перспективи. Всесвітня Організація гастроентерології, 2015 рік.