Пропонуємо вісім основних кроків для захисту вашого бізнесу та активів, які постраждали від війни в Україні. Вживіть заходів зараз, щоб Росія відшкодувала вам будь-які збитки з її ресурсів та активів, що знаходяться за межами України. Також дізнайтеся, як отримати компенсацію за зруйноване житло і що для цього потрібно. Механізм отримання компенсації буде специфічним для кожного випадку і залежатиме від обраної стратегії. Однак час має вирішальне значення для збирання суттєвих доказів, оскільки події розгортаються, а Росія продовжує свою війну у різних регіонах України.
Що потрібно зробити, аби отримати компенсацію
Вісім кроків, які необхідно виконати, якщо ви стали жертвою російської військової атаки на Україну:
1. Забезпечити належне зберігання всіх основних документів, що підтверджують ваше право власності на порушені активи, у надійному місці та, по можливості, організувати отримання виписок із державних реєстрів, що підтверджують право власності на майно, наприклад, з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно. Згідно з цими документами буде оформлятися компенсація за зруйноване житло.
2. Зателефонувати до Державної служби України з надзвичайних ситуацій у разі, наприклад, порушення роботи, викликаного катастрофою, аварією, пожежею, військовим нападом або стихійним лихом, що становить безпосередню небезпеку для здоров'я, життя або майна, та повідомити про всі обставини надзвичайної ситуації.
3. Після прибуття посадових осіб запитати копію звіту, що відображає та підтверджує виникнення даної надзвичайної ситуації та пошкодження або знищення майна.
4. Зателефонувати до Нацполіції України у випадку, якщо скоєно кримінальне правопорушення, наприклад, крадіжка, мародерство, незаконне захоплення, у тому числі російськими військовослужбовцями чи іншими невідомими особами, та повідомити про обставини правопорушення.
5. Зафіксуйте злочин та завдані збитки якнайшвидше після події, але тільки тоді, коли це безпечно для вас, з використанням фото/відеотехніки.
6. Зафіксуйте контактні дані очевидців події для того, щоб потім із ними можна було зв'язатися або викликати на допит до правоохоронних органів.
7. Візьміть письмові або відео-покази очевидців, якщо українські правоохоронні органи не доступні одразу або перевантажені. Будь ласка, майте на увазі можливість залучення кваліфікованих адвокатів, уповноважених, у тому числі на збір інформації, яка пізніше може бути використана як доказ.
8. Зберіть та зафіксуйте усі докази скоєного правопорушення та за допомогою адвоката сформуйте письмову заяву до правоохоронних органів про, наприклад, крадіжку, мародерство, знищення або пошкодження майна, незаконне захоплення, порушення законів та звичаїв війни.