У кінці лютого 2022 року Україна зазнала повномасштабного вторгнення росії на свою територію. Це призвело до порушення структури виробництва і продажу покрівельних матеріалів, у тому числі металочерепиці та профнастилу. В цій статті ми розглянемо ці дві категорії, бо вони виробляються з однакової сировини — рулонної сталі. А саме з нею почалися проблеми, що призвели до подорожчання.

На початку кожного року українські заводи, що виготовляють покрівельні матеріали, везуть із країн-постачальників рулонну сталь. Адже на складах запасів залишається дуже мало. Це сталь переважно з азійських країн — Китаю, Індії, Південної Кореї. Кожного року в листопаді Україна вкладає з ними контракти на постачання металевих бухт, із яких потім катають металочерепицю. І у той же місяць платить за рулони. У лютому 2022 року через збройну агресію росії українські порти закрилися. Сталь, яка пливла кораблями до Одеси, не дійшла до пункту призначення. Через це виник її дефіцит, бо доставка затримувалася. Перевалочним пунктом згодилася бути Туреччина. Звідти бухти вантажили і везли в Україну автотранспортом. Через це подорожчала доставка, адже треба було платити за пальне. У свою чергу, пальне теж виросло у ціні. Всі ці фактори вплинули на те, що ціна на металочерепицю зросла. Станом на серпень вартість покрівельного матеріалу підвищилася на 40% і навіть більше. До перерахованих вище факторів додамо ще й те, що вартість гривні почала падати відносно долара та євро.

Подорожчання профнастилу

Профнастил, як і металочерепиця, теж подорожчав. Причини — ті ж самі: дорога доставка, дороге пальне, високий курс долара і євро. Ціна на профнастил виросла на 37% на серпень 2022 року. Вартість зростала поступово, бо в лютому, березні та квітні через російсько-українську війну вітчизняний бізнес зупинився. Підприємці тікали з окупованих територій, допомагали армії, спостерігали за обстановкою на фронті. У травні ринок будівельних матеріалів пожвавився, бо жителі деокупованих територій взялися ремонтувати покрівлі своїх будинків. Бо ж зима настане скоро… А без цілої покрівлі пережити холод неможливо.

Саме з травня і в подальші місяці вартість профнастилу почала рости. На це вплинуло:

  • подорожчання доставки через дороге пальне;
  • дефіцит рулонної сталі в Європі, через що її важко було знайти. Хоча й це не врятувало б профнастил від подорожчання: він піднявся б у ціні на 20-25%, якби навіть європейського металу було вдосталь;
  • нестабільний курс валют: дорогі долар і євро відносно гривні.

До перерахованих причин варто додати ще одну. 60% готового профнастилу виробляється зі сталі, яку постачає Китай. Раніше логістика з цією країною була дешевою, тепер море закрите і доставка утруднена. Плюс до цього в Китаї зараз свої проблеми: економічна криза і нестабільна політична обстановка, що теж впливає на постачання сталі.

Сітка для забору теж виросла в ціні

Зі зварною сіткою із сталі ситуація трохи краща. Вона виросла у ціні станом на серпень на 24%. Чому так? Справа в тому, що прути, які є основним матеріалом для виготовлення секцій, виробляються тільки з української сталі. Так само й оцинковка і порошкова фарба: вони теж походять з України. Ціна на сітку для забору виросла тільки через логістику, бо вартість пального піднялася. Плюс до цього — нестабільний валютний курс, здешевлення гривні і подорожчання долара.

Підсумуємо сказане вище: профнастил та металочерепиця не будуть рости в ціні, якщо долар і євро подешевшають. Якщо за іноземні валюти доведеться віддавати 45-50 грн., то і покрівельні матеріали, і сітка для забору будуть рости в ціні.