Для формування єдиного підходу до питання про місце знаходження юридичної особи в чинному законодавстві не передбачено існування у компаній юридичної та фактичної адрес. Законодавством передбачено термін «місце знаходження юридичної особи».

Як відбувається зміна адреси підприємства або ФОПа ви можете дізнатися на сайті zkg.ua!

Юридична адреса – що це?

Юридичною адресою в побуті називають ту, за якою зареєстрована компанія. Однак фактично компанія може бути в іншому місці. У зв'язку з чим сформувалися два різні визначення, які офіційно ніде не закріплені, але при цьому широко використовуються.

«Юридична адреса» – адреса, яка вказана у всіх установчих документах фірми. Саме юридична адреса вказується у реквізитах компанії.

«Фактична адреса» – місце реального перебування компанії, де безпосередньо фірма здійснює своєї діяльності, і навіть зберігає всю документацію.

За наявності юридичної адреси фактична не фігурує в жодному з установчих документів компанії. Якщо компанія не подбала про те, щоб за юридичною адресою з нею могли зв'язатися держоргани та контрагенти, то подібна легковажність може мати неприємні наслідки: від неотримання важливих листів до різних штрафів, а також примусової ліквідації фірми.

Ризики

Розглянемо наслідки розбіжності юридичної та фактичної адрес.

1. Ризик неотримання юридично значущих повідомлень, що надійшли на адресу компанії.

2. Ще одна небезпека – примусова ліквідація фірми. У разі ненадання підтвердження достовірності даних протягом 30 днів з моменту отримання відповідного повідомлення, податківці вносять зміни до реєстру про недостовірність відомостей компанії і, як результат, нові контрагенти можуть відмовитися підписувати договір з такою організацією. Податківці мають право примусово закрити підприємство, яке протягом шести місяців не виправляє недостовірні відомості про себе, що містяться у реєстрі. Крім цього, компанія ризикує отримати штраф за ведення діяльності без постановки на облік у податковому органі.

3. Факт роботи організації за іншою адресою, ніж зазначено у реєстрі, податківці можуть розцінити як створення відокремленого підрозділу.

4. Ще один ризик: проблеми із банком. З 2015 року банки зобов'язали під час відкриття рахунку перевіряти достовірність наданої інформації, зокрема місцезнаходження компанії. Як правило, у договорі банківського рахунку прописується обов'язок клієнта подавати достовірну інформацію, зокрема про своє місцезнаходження. І якщо банк дізнається, що насправді компанія знаходиться за іншою адресою, ніж зазначена у реєстрі, він може через суд розірвати договір, оскільки клієнт порушив суттєву умову договору.