Лямбліоз — це паразитарне захворювання шлунково-кишкового тракту, яке викликають найпростіші організми. Lamblia intestinalis потрапляють до людського тіла фекально-оральним шляхом через воду та ґрунт, з немитих овочів та фруктів, заносяться брудними руками. Джерелом паразитів можуть бути ссавці, в тому числі домашні тварини, а також люди. Переносять збудників лямбліозу таргани, мухи, інші комахи. 

Lamblia intestinalis в організмі людини можуть існувати в активній або цистній формі. Активні мікроорганізми оселяються в тонкому кишківнику, вони дуже чутливі до зовнішніх впливів. Цисти перебувають в товстому кишківнику, звідки й виділяються з випорожненнями. Вони дуже стійкі: поза тілом господаря циста може зберігати життєздатність близько трьох місяців.

Клінічна картина

Головна особливість зараження Lamblia intestinalis — неспецифічні симптоми. Активні паразити знаходяться в тонкому кишківнику, подразнюють його слизові оболонки, що й призводить до проявів захворювання.

  • закрепи та проноси, які можуть чергуватися, інколи — випорожнення пінистого характеру;

  • хвилеподібний  біль у шлунку;

  • загальна слабкість, втомлюваність, дратівливість;

  • поганий апетит, швидка втрата маси тіла.

На тлі загальної інтоксикації організму, порушується нормальний обмін речовин. Внаслідок цього погіршується стан шкіри й волосся, на тілі можуть спостерігатися алергічні висипи.

Інколи захворювання протікає безсимптомно, але людина-носій поширює паразитів та стає джерелом зараження.

Поставити точний діагноз може тільки лікар на основі лабораторних досліджень. Періодично проходити профілактичний огляд та обстеження на паразитарні захворювання радять, навіть якщо ви не спостерігаєте жодних симптомів.

Профілактика та лікування

Найкраща профілактика лямбліозу — це ретельна особиста гігієна, до якої треба змалку привчати дітей. Також варто слідкувати за станом здоров'я домашніх улюбленців — вони можуть стати джерелом паразитів.

Лікують лямбліоз протипаразитарними препаратами, схему терапії визначає лікар-інфекціоніст. Щоб повністю позбутися неприємних симптомів, необхідно відновити пошкоджену мікрофлору. Сучасний пробіотик Ентерол® — потужний засіб, який лікує слизові оболонки кишківника та повертає ШКТ до здорового функціонування. До складу препарату входять корисні бактерії Saccharomyces boulardii CNCM I-745, а також загоювальні речовини спермін та спермідин. Важлива перевага Ентерол® — те, що його можна давати як дорослим, так і дітям з перших днів життя, а саме малюки найбільш вразливі до паразитарних захворювань.