Депозитом називають один з варіантів зберігання заощаджень на вашому рахунку в банку, за якого ви ще отримуєте дохід у вигляді відсотків на ці гроші. Але такий спосіб люди не розглядають як можливість швидко збагатитися. Найчастіше ціллю людей є збереження надлишкових фінансів у банку та намагання зменшити знецінення грошей через інфляцію. ЦеКрипто надасть вам поради з того, куди краще вкладати кошти: в традиційну валюту або криптовалюту.
Депозит в банку чи вклад в криптовалюту?
Проще кажучи, звичні нам банки працюють так, що надають кредити підприємцям, бізнесам та населенню. Завдяки цим кредитам банк отримує якийсь відсоток від суми, що він надав як позику.
Де банк бере кошти для кредитів?
Як правило, кошти, якими банк надає кредити, він отримує з різних джерел:
-
з великих інвесторів;
-
з продажу боргових зобов’язань;
-
з національних банків чи інших фінансових установ.
Банки дозволяють населенню чи бізнесу депонувати кошти для того, щоб збільшити операційно-ліквідний капітал та диверсифікувати його.
Ось ця різниця відсотків, під які банк дає кредит та бере депозит, генерує дохід, який отримує вкладник.
Відсоток на депозит у розвинутій економіці складає менше ніж 1%, інколи це значення взагалі від'ємне – це факт. А от економіка, що розвивається, має вищий відсоток, а з тим і збільшену інфляцію місцевої валюти. Зауважте, що відкрити депозит в іншій країні не дуже просто: потрібно виконати багато процедур з бюрократії, бути присутнім під час цього тощо.
Операції з криптовалютою
Сфера криптовалют – альтернативна фінансова система – також має учасників які або потребують додаткову ліквідність, або навпаки, мають її в надлишку. Ця стаття розглядає тільки централізованих учасників у сфері криптовалюти, тож не потрібно забувати, що ДеФі має теж депозитно-кредитний механізм.
Криптобіржі дають можливість трейдеру торгів з плечима (х5, х10, х25, та х100). Щоб це здійснити, у трейдера біржею береться якийсь актив у заставу, а замість цього даються кредитні кошти на торги. Ці фінанси біржа використовує через депозити. А ще ці кошти біржа спрямовує в інші різні напрямки: маркет-мейкінг, ліквідність, фіатні операції тощо.
Як взяти кредит чи відкрити депозит?
Варто зазначити, що отримання, кредиту чи відкрити депозиту набагато простіші в індустрії криптовалюти. Через те, що всі ці процеси проходять онлайн, немає складних бюрократичних процедур. Транзакції тривають лічені хвилини, а попередньо потрібно пройти процедуру KYC (Know Your Customer – Знай свого клієнта) та інколи надавати підтвердження інформації про походження коштів.
Чому в криптовалюті відсотки вище?
Відсотки на депозити в стейблкоїнах набагато вище саме в криптовалютній індустрії за індустрію традиційних фінансів. Це викликають деякі фактори:
-
Ризики індустрії набагато вища, бо сама сфера порівняно нова. Більший відсоток на кредит — більший відсоток на депозит.
-
Необхідність ліквідності. Попит дуже перевищує пропозицію, тому користувачі не проти заплатити більше за криптовалютні кредити.
-
Компанії, пов'язані з криптовалютою, володіють багатьма інструментами (як-от ф’ючерсна торгівля, фіатні операції, деривативи, платіжна система, маржинальна торгівля тощо), що дають значний прибуток через комісію. Статті про крипту пояснять вам усі незрозумілі терміни й назви інструментів.
-
Маркетингові кампанії та акції. Криптокомпанії постійно проводять певні акції, які пропонують досить привабливий відсоток на депозит, задля залучення нових учасників до свого проєкту.
Підсумок: криптовалютні чи традиційні депозити?
Підсумовуючи, можна сказати, що депозити в криптовалюті набагато привабливіші за банківські в доларах чи євро через дві основні причини: простіше вкладення депозиту та значно більший відсоток. Але необхідно дуже ретельно обирати платформу, де ви будете відкривати криптовалютний депозит, бо існують скамери, які зобов'язуються надати надприбутки, а самі просто забирають ваші вклади.
Як обрати платформу для депозитів?
Тисячі криптоплатформ та компаній дозволяють класти монети під певний відсоток (тобто відкривати крипто депозит). Радимо робити свідомий вибір платформи. Поради, що ми підготували, стануть вам у пригоді:
-
Беріть тільки перевірені компанії, які з гарною репутацією існують вже хоча б 3 роки. Це такі платформи як Binance (або Binance Savings), FTX тощо. Інколи такі платформи мають навіть резервні фонди, які допоможуть вам покрити збитки у разі непередбачених обставин.
-
Аналізуйте відсотки на депозити. Коли ви бачите, що компанія обіцяє 100500% річних або десь 5% на день – це майже стовідсотково скам! Але інколи є випадки, коли платформи проводять акції з дуже високими відсотками, але це ненадовго. Пропозиції з відсотками можна розглядати, але дуже ретельно перевіряти біржу та читати відгуки.
-
Вибирайте тільки ті компанії, які пропонують цікаві вам активі й різні види депозитів. Анколи біржа може пропонувати конвертацію активів в локальні активи та подовження депозиту й збільшення відсотків (тобто зміна початкових умов). Не ведіться на такі заманливі пропозиції. Дотримуйтеся власної стратегії.
Різновиди криптодепозитів
Умовно поділяють криптовалютні депозити на:
-
За строком відкриття;
-
За розміром вкладу;
-
За типом активу для депозитів;
-
За обмеженнями у знятті грошей;
-
За ставкою відсотка;
-
За механізмом отримання доходів (інколи навіть біржі плутають стекінг з депозитами).
Нижче буде пояснено кожен різновид окремо.
За строком відкриття та обмеженнями у знятті грошей
-
Гнучкий термін дії депозитів. У будь-який час можна забрати свій вклад назад.
-
Фіксований термін депозиту. З самого початку ви обираєте комфортний термін (місяць, рік тощо). Довше депозит – вища дохідність. Авжеж, деякі компанії надають можливість раніше закрити депозит, але ви втратите певний відсоток доходу.
Зазвичай фіксований термін має відсоток вищий за гнучкий депозит.
За розміром вкладу
Немає чіткого розподілу депозитів за розмірами вкладів, але найчастіше великі депозити мають менші відсотки доходу. Платформи хочуть якнайбільше диверсифікувати джерела залучення коштів і, відповідно, стати менш залежними від великих гравців. Тому й компанії пропонують користувачам з невеликими ($1000) і середніми ($5000 - $50 000) депозитами більші відсотки.
За типом активу для депозитів і механізмом отримання доходів
-
Стейблкоїни. Депозит у стейблкоїнах майже прирівнюється до звичайних валютних депозитів. Так практично зникає ризик зміни ціни активу. Для прикладу: Binance пропонує депозити під 10% на USDT та BUSD, якщо вклад менше за $2000; 2% на вклад від $2000 до $20 000.
-
Токени та коїни. Часто депозити пропонуються в токенах та коїнах різних проєктів. Але необхідно розуміти, що дохід буде у тому активі, який ви поклали. Отже, він буде напряму залежати від курсу цієї монети. Тому ретельно переглядайте варіанти активів, бо курс монети може сильно впасти, через що доходу майже не буде або ви взагалі підете в мінус.
Зазначимо, що доходи як для стейблкоїнів, так і популярних криптовалют генеруються за допомогою видачі кредитів. А от нові та сумнівні віртуальні валюти надають високий відсоток на депозит завдяки інфляційним процесам (або стейкінгу), що негативно впливатиме на вартість активів.
Якщо ви хочете робити депозити в криптовалюті, обирайте лише ті монети, яким ви довіряєте та кількість яких хочете збільшити.
За ставкою відсотка
-
Плаваючий відсоток. Він зазвичай спочатку вказується у певному діапазоні та має змогу змінюватися з урахуванням попиту та пропозиції на цю валюту. Ви тільки приблизно можете оцінювати ваші доходи.
-
Фіксований відсоток. У цьому випадку відсоток фіксується під час вкладу, тому ви можете дуже точно розрахувати ваш дохід.
Переваги депозитів у криптовалюті
-
Відсотки більше за ті, що в традиційних банківських установах на валютні депозити (читайте: стейблкоїни)
-
Відкриття депозиту набагато простіше, бо не потребує бюрократизму та довгих операцій.
-
Швидший доступ до фінансів, дозвіл на дострокове зняття або на просту онлайн конвертацію в інший актив. Дізнайтеся, як відправляти криптовалюту без ризику втратити гроші, щоб без проблем керувати вашим прибутком.
-
Порівняно більша, порівняно з банківськими, кількість активів для вкладів. Є понад тисяча різноманітних криптовалют на будь-який смак.
Поради від ЦеКрипто
Як підсумок ми хочемо нагадати, що необхідно ретельно та свідомо обирати як платформу, у яку ви збираєтеся вкласти крипту, так і безпосередньо актив. Тому ми порадимо наступне:
-
Диверсифікуйте свої кошти. Відкрийте краще декілька невеликих вкладів у різних компаніях замість зберігання всього на одній платформі.
-
Не вірте космічним відсоткам. Сумлінно оглядайте проєкти, спробуйте спрогнозувати потенційний дохід та шукайте власні стратегії.
-
Можете перевіряти депозити у відповідних ресурсах агрегаторах, але бажано особисто дивитися умови та актуальність на сторінці проєкту, бо депозитні умови та відсотки швидко змінюються.
Пам'ятайте, що гроші повинні працювати на вас! Краще обирайте гнучкі депозити, актив якого може спокійно лежати на вашому рахунку та приносити прибуток. Для прикладу, ви купуєте Bitcoin і хочете продати валюту, коли вона матиме певну вартість. Одночасно з цим ви будете отримувати якийсь відсоток від вкладу, коли Bitcoin просто лежить на біржі з гнучкими депозитами.