Сучасні бронежилети здатні захистити від різної зброї. Це не лише пістолети, а й гвинтівки та автомати. Ціна на бронежилет залежить від класу захисту та використаних матеріалів. Вага — ще одна важлива характеристика, адже від неї залежить, наскільки зручним буде жилет.
Як влаштований бронежилет
Структура сучасних жилетів доволі проста:
- Чохол, або плитонос, плитоноска, platecarrier. У ньому є кишені для розміщення захисних пластин. Вони є спереду, ззаду, на боках. Для регулювання розміру чохол оснащений ременями, кнопками, липучками.
- Бронеплити. Це головний захисний елемент. Існує багато класів пластин з кевлару та інших параарамідів, поліетилену, сталі, кераміки. Саме ця деталь має велику вагу. Плити легко вставляються у кишені.
- Демпфер. Це прокладка на внутрішній частині жилета. Вона амортизує кінетичну енергію кулі, покращує вентиляцію та підвищує комфорт.
Перш ніж ми зможемо визначити, скільки важить жилет, важливо розуміти деякі фактори, які визначають вагу. Двома основними факторами є товщина матеріалу та ступінь покриття. Можна виділити такі залежності:
- чим вищий рівень захисту, тим більша вага;
- чим більша площа пластин, тим більша вага;
- чим старша технологія, тим важчий жилет.
Вага повністю залежить від того, який тип бронежилета ви купуєте. Найпоширеніша модель складається з легких, але міцних кевларових панелей. Вони можуть бути посилені керамічними пластинами або легшими плитами з балістичної сталі. Існують жилети з додатковими кишенями для розташування рації, набоїв, інших предметів. Це може ще більше збільшити вагу плитоноса.
Покоління жилета також впливає на його вагу. Старі моделі часто містили сталеві вставки, що робило їх важчими. Нові пластини виготовляються з поліетилену або кераміки, тому їх вага нижча при однакових захисних властивостях. В магазині Арсенал Патріота ви знайдете сучасні якісні моделі.
Особливості бронежилетів різних класів
В Україні жилети розділяють на 6 класів. Кожен з них має різні захисні властивості та вагу.
- Клас 1. Броник важить до 2.5 кг. Тканина складається з 5‒10 шарів. Зупиняє лише набої малого калібру.
- Клас 2. Броня з м’якими плитами захищає від куль 9 мм, важить 3‒5 кг;
- Клас 3. Тут м’які пластини поєднуються з прокладкою із тканини, тому вага зростає до 6‒9 кг. Це гарантує захист від легкої зброї.
- Клас 4. Вага може сягати 10 кг, але захист також вищий — зупиняє набої 5,45 та 7,62 мм, пістолетні кулі.
- Клас 5. Бронежилет має тверді плити та важить 11‒20 кг, здатен захистити від пострілів з АК та від бронебійних набоїв.
- Клас 6. Через велике посилення броня може важити понад 20 кг, але броник захищає від снайперської гвинтівки, якщо швидкість кулі не перевищує 800 м/с.
Якщо брати класифікацію NIJ, тут будуть трохи інші цифри. Жилет рівня 3A NIJ може важити трохи більше 2 кг (включно з пластинами та тримачем) і зупиняє лише пістолетні постріли.
Пластина 4-го рівня NIJ важить 3‒3.5 кг (не враховуючи вагу носія), але запобігає вищому рівню загроз (30,06 AP). В деяких моделях можливе посилення броні. Наприклад, можна помістити кевларову пластину рівня 3A за пластину 3-го рівня AR-500, щоб створити загальну систему захисту ступеня 4, або помістити кевларову пластину позаду керамічної плити. Вага зросте в кілька разів через велику кількість предметів.
Бронежилети не такі вже й важкі. Більшість моделей прихованого носіння важить менше ніж 3 кг. Проте, коли ви вставляєте пластинчастий носій в усі кишені, ваше загальне навантаження може миттєво зрости до понад 13 кг. Для непідготовленої людини носити таку вагу на собі не дуже легко.