Українці отримали психологічні травми від війни, деякі з них більш, інші - менш помітні, латентні. Тому навіть вже після перемоги може знадобитися не лише величезна кількість психологів, психотерапевтів, але й додаткове навчання лікарів основам психосоматичних проявів, вмінню відрізняти психогенні захворювання - спричинені саме душевними переживаннями. Адже загроза життю, власному й близьких, втрата домівки, тривале життя в невизначеності, постійний стрес - всі ці речі для більшості людей не минають безслідно. Комусь пощастить в сприятливих умовах самотужки вилікувати травму війни, а комусь знадобиться допомога психолога, або психіатра. Не варто соромитися або побоюватись звернутися до фахівця з психічного здоров’я. Чим раніше людина отримає кваліфіковану допомогу, тим швидше їй вдасться повернути душевну рівновагу й знов почати отримувати задоволення від життя.

 

Як правильно вибрати психолога 

Люди нерідко підходять до питання підбору психолога, як до пошуку лікаря. Питання ставиться лише чи освічений, чи досвідчений, чи хороший спеціаліст як такий. Однак так міркувати про психолога не зовсім правильно. Усі ми люди, і можемо бути сумісні чи не зовсім сумісні між собою. Якщо вам не підійшов психотерапевт, або ви знаєте когось кому він не сподобався, це ще не означає, що він кепський спеціаліст. В психотерапії дуже важливий контакт. Це не гастроентеролог, який вилікує вашу печінку, незалежно від того, як ви ставитесь до нього, довіряєте чи ні. Психолог, психотерапевт, потребують вашої участі в “лікуванні” вашої душі. Без вашої співпраці вони не можуть самотужки “полагодити” вам світосприйняття, “зашити” душевні рани. Це так не працює. Хіба що коли йдеться про гіпноз, де людина повністю підконтрольна навіювачеві. Більшість методів терапії потребує активної участі клієнта. Тож без довіри й мінімальної симпатії до психотерапевта як до людини не обійтися.

Чоловік або жінка? Все залежить від того, з ким вам особисто буде легше спілкуватися.

Звісно, дипломи, сертифікати, досвід – це також дуже важливо. Саме на спеціальних курсах психотерапевти здобувають практичні знання та навички. Чим довше людина вивчала психологію та методи психотерапії - тим краще. Йдеться, звісно, про роки, не місячні курси “практичний психолог”.

Чи працює спеціаліст із вашою проблемою? Психологи називають це “запит”. Деякі психологи поглиблено вивчають травми, інші заглиблюються в питання тривожності, ще інші - досліджують методи боротьби з депресією. Якщо з опису про психолога не видно, на чому він спеціалізується, то можна задати йому питання про це. Більше того, можна поцікавитися й іншою інформацією, приміром, чи є він членом професійних спільнот, яким терапевтичним методом користується найчастіше та де його вивчав. Не соромтеся задавати питання що вас цікавлять та перевіряти інформацію.

В цій справі вам можуть стати в нагоді такі професійні ресурси як У психолога, де зібрано каталог-довідник українських психологів як по регіонах країни так і психотерапевтів онлайн. Сайт надає якомога більше інформації про фахівців, все залежить від їх власного бажання бути відкритими. Багато спеціалістів не тільки надали свої дипломи про вищу та додаткову освіту, але й опублікували авторські статті, додали відео та консультували безкоштовно на тому ж таки сайті, тому тепер про них легко скласти уявлення. Інші ж обмежилися мінімальними анкетними даними. Можливо, варто розглядати їхні кандидатури в останню чергу.

Що особливо актуально на сьогодні, сайт також надає контакти психологів, які на волонтерських засадах надають психологічну допомогу постраждалим від війни. Це короткотермінове кризове консультування, своєрідна “швидка допомога”.

Онлайн чи очна зустріч із психологом?

Онлайн консультація із психологом може мати свої мінуси, якщо вам нема де сховатися від сторонніх очей та вух, або інтернет з’єднання поганої якості. В інших випадках, як правило, люди схильні обирати онлайн терапію. За показниками якості вона, як правило, не відрізняється від офлайн формату. В реаліях сьогодення онлайн формат може бути зведений до email листування з психологом, що не є ідеальним але дозволяє втиснути великий об'єм інформації в єдиний лист, який відправляється або приймається в момент доступності світла й зв’язку, а осмислюється в будь-який вільний час.

Зазначимо, що листування онлайн на форумі з психологами може бути й безкоштовним, але в такому разі не є приватним.