Шлях молока із цистерн коров'ячого вимені до столу — складний та тривалий процес. Виконувати його потрібно ретельно та якісно. Для цього необхідно використати якісне обладнання.

Важливо підібрати пастеризатор молока, який повністю відповідатиме необхідним технічним нормам. Слід використовувати модель, що має достатню потужність та зносостійкість. У цій статті ми розповімо вам про те, що таке пастеризація молока і яких видів вона буває.

Підготовка молока до пастеризації

Насамперед здійснюють очищення молока від різних фізичних забруднень. Для цього використовують фільтри або центрифуги-очисники (відцентрові очищувачі). Найчастіше застосовується марля або синтетична поліетиленова тканина.

При цьому необхідно частіше проводити заміну фільтра (в середньому, через кожні 40-50 літрів молока, отриманого за допомогою ручного доїння; 100-150 літрів молока, отриманого при машинному доїнні), тому, що механічні домішки, що накопичуються на ньому, при багаторазовому проціджуванні молока розчиняються в ньому.

Відразу ж після фільтрації молоко піддається швидкому охолодженню до більш низької температури (при транспортуванні оптимальна температура молока +2°С). Охолодження відбувається за допомогою хімічних реагентів, льоду та холодної води.

Для консервування молока найчастіше використовується пастеризація.

Це процес нагрівання органічної рідини (молоку) до такої температури, за якої гинуть вегетативні форми мікроорганізмів (насамперед хвороботворних), але при цьому не відбувається глибоких змін біологічних та фізико-хімічних властивостей молока, його білків, вітамінів, а також запаху, кольори, смаку. При пастеризації молока слід пам'ятати: що вище температура, то менш тривалим має бути термін її впливу.

Види пастеризації молока

У практиці молоковиробництва основними є три види пастеризації:

  • Тривала. Температура: від +63 до +65 °С. Витримка: півгодини.
  • Короткочасна. Температура: від +72 до +75 °С. Витримка 15-20 секунд;
  • Висока, або миттєва. Температура: від +85 до +90 °С. Витримка: відсутня.

Найменші зміни біологічних та фізико-хімічних показників у молоці спостерігаються при тривалій та короткочасній пастеризації. Обов'язково враховуйте це.

Найчастіше застосовують тривалу пастеризацію у спеціальних ваннах (ВДП). Молоко в таких пастеризаторах пропускається між пластинами з гарячою водою тонким шаром, причому всі його частинки швидко нагріваються до необхідної температури.

Після цього гаряча вода замінюється холодною, і молоко швидко охолоджується. Окрім ванн використовують і автономні пастеризаційні установки.