Українські банки продовжують нарощувати ставки за депозитам у гривні. Станом на середину лютого 2023 року індекс UIRD, що розраховується компанією Thomson Reuters як середній показник серед 20 найбільших українських банків, досяг позначки 13,5%. Саме таку ставку в середньому найбільші фінустанови готові сплачувати за коштами, що розміщені на гривневих вкладах строком 12 місяців.

Це не найбільший показник на ринку. Невеликі та середні банки України пропонують приватним клієнтам річні депозити в гривні https://unexbank.ua/depoziti/ зі ставкою до 18% річних навіть без врахування бонусів. Та навіть останній показник не є видатним: в недавній історії України приватні особи мали змогу отримувати більшу дохідність, розміщуючи кошти на депозиті.

Від чого залежать ставки за депозитами в гривні

Одним з найголовніших чинників, що впливає на відсотки за депозитами, є облікова ставка Національного банку. Коли регулятор підвищує облікову ставку, він дає всьому фінансовому ринку сигнал, що гроші, як ресурс, мають коштувати більше. На практиці вплив на ринки відбувається через так званий механізм монетарної трансмісії.

Оскільки облікова ставка є частиною формул розрахунку відсоткових ставок більшості інструментів самого НБУ, її зміна автоматично призводить до трансформації ресурсної політики й банків. Наприклад, до облікової ставки прив’язана дохідність депозитів самого НБУ, на яких банки розміщують вільні кошти, а також ставка кредитів рефінансування, за допомогою яких банки залучають кошти в регулятора, коли в цьому виникає потреба.

Якщо збільшується ставка за вкладами НБУ для комерційних банків, останні отримують можливість підвищити ставки по депозитах й для українців. Звісно, прямої вимоги так робити до них ніхто не пред’являє, проте конкуренція робить свою справу дуже добре.

Другий параметр, що змушує банки підвищувати ставки за вкладами – інфляція. Пересічний громадянин України починає втрачати віру у гривню, коли ціни починають швидко зростати, а курс гривні – падати. Щоб мотивувати людей нести кошти на депозит, а не до обмінного пункту, банки мають довести, що такий крок є економічно виправданим. Саме тому найвищі ставки та щедрі бонуси по депозитах історично співпадають з періодами високої інфляції.

Високі ставки ненадовго

Із зазначеного вище стає зрозуміло, що ставки за депозитами у гривні на рівнях 18-19% річних – лише тимчасова історія. Як тільки Національний банк ухвалить рішення про зниження облікової ставки, а інфляція в Україні уповільниться, почнуть падати й депозитні ставки.

За оцінками членів комітету з монетарної політики Нацбанку, до середини 2023 року ймовірність зниження ставку НБУ вкрай низька. Та й за прогнозами чиновників з Міністерства економіки інфляція цього року складе близько 28% - востаннє цей прогноз представники Кабміну підтверджували на початку лютого 2023 року.

Але зрештою, кажуть експерти фінансового ринку, ставки за депозитами почнуть знижуватися. Тому вони рекомендують скористатися сьогоднішніми унікальними умовами. Наприклад, розмістивши кошти на депозиті у гривні строком 1 рік зараз або впродовж найближчих місяців, вкладник зафіксує для себе на 12 місяців ставку на рівні 18% річних, а з врахуванням бонусу й більше. Тож коли банки пропонуватимуть за річними вкладами менше, ви ще отримуватиме по 1,5 тисячі гривень відсотків щомісяця за своїм депозитом.