Етапи розвитку грошей пройшли складний шлях: від товарного обміну до блокчейна. Деякі з платіжних засобів існували протягом тисячоліть.
Скоріше за все, наступні покоління навіть не задумуватимуться, що колись існували паперові гроші чи металеві монети. В майбутньому їх можна бути побачити лише в музеях.
Розглянути етапи розвитку криптовалют найкраще на біткоїнах — найбільш популярних представниках цифрових грошей. Нинішній курс біткоїна — вражаюча сума: за пару таких цифрових монет можна купити квартиру в столиці. Але такою ситуація була не завжди.
Народження нової валюти
Вже в 60-х роках минулого століття з’явилися перші банкомати, які зараз дуже звичні для нас. В 90-х роках були спроби створення новітньої платіжної системи, але вони завершилися невдачею.
Група ентузіастів Сатоші Накамото (а може це була й одна особа) сформували ідею створення криптовалюти без центральної системи управління. За основу були взяті попередні напрацювання ентузіастів, але головна відмінність полягала в відсутності центрального керування системою.
Вперше документ з принципами нової платіжної системи було опубліковано у 2008 році. У 2009 році згенеровані перші 10 BTC та успішно передані іншому учасникові. Згодом за звичайні гроші було придбано перші біткоїни.
Перші монети могли майнити майже всі, в кого був персональний комп'ютер. Вартість однієї монети на той час була незначною. Крім того, сама система захисту персональної інформації виглядала не досить надійною. Для обчислень використовувалися графічні прискорювачі ПК, які згодом майже зникли з полиць магазинів через відкриття майнінгових ферм.
Далеко не всі вірили в успіх нової криптовалюти, тому оцінювали її неправильно. Яскравий приклад — покупка піци за 10000 ВТС. При сучасному курсі їжа була замовлена на суму майже у пів мільярда доларів.
Інші криптовалюти
Популярність нової валюти призвела до виникнення схожих проєктів. Ще у 2011 році почали з’являтися нові варіанти:
- Litecoin;
- Namecoin;
- Ethereum;
- Polkadot;
- IOTA та інші.
Кожна з існуючих криптовалют має власні особливості, курси, умови використання, технології обміну даними, швидкість обміну, стабільність роботи, переваги та недоліки. Але всі існуючі цифрові гроші об’єднує можливість використовувати їх для покупки товарів чи замовлення послуг.
Деякі з цифрових валют — видозмінені варіанти того ж біткоїну, але з власними удосконаленнями розробників.
Не кожен із користувачів хоче розкривати інформацію про власні фінансові операції чи активи. Спеціально для них існують анонімні криптовалюти. Серед них Monero, Grin, Dash. При операціях з такими валютами майже неможливо отримати дані з переміщення фінансів між користувачами.
Розвиток криптовалют продовжується і зараз. Розробники створюють нові проєкти. Сьогодні існує понад 11000 різноманітних криптовалют.
Необхідно пам'ятати, що не кожна з цих тисяч криптовалют заслуговує на інвестування в неї. Варто довіряти лише найбільш відомим та перевіреним системам. Наприклад, біткоїн: фахівці стверджують, що у майбутні 15-20 років він не зникне.