Смерть близької людини – це завжди боляче. Сьогодні багато українців переживають цей стан, адже війна, яка стала реальністю в країні, приносить величезну кількість смертей щодня. На психологічному стані людини залишають відбиток не лише смерті близьких та знайомих, а й інформація про загибель сторонніх людей, яка щодня потрапляє до соцмережі та на сторінки друкованих видань. Пережити стан втрати буває складно. Але зробити це необхідно, адже стан стресу, в якому знаходиться людина, яка втратила близьких, може призвести до непоправних для психоактивних наслідків. Як забути людину, якої вже нема? Часто у цій ситуації допомогти може лише підтримка фахівця — психолога

Як пережити втрату?

Немає однакових реакцій на втрату близької людини, кожен проживає цю ситуацію по-своєму. Якщо померла людина, яка мала велике значення в вашому житті, то відчуття болю і туги – цілком нормальні. Одні люди реагують на смерть бурхливими емоційними реакціями, інші – тримають біль у собі і не дозволяють йому вийти назовні. Реакції на смерть людини, їх сила та інтенсивність, як і прояви, можуть відрізнятися. 

Будь-які емоції, викликані смертю, адекватні і нормальні. Це слід усвідомлювати і не боятися свого стану. На смерть можна реагувати болем, гнівом, соромом, шоком, образою. Часто виникає відчуття провини, стан порожнечі. А інколи - радість. І це також нормально. 

Як пережити втрату близької людини? Психологи виділяють кілька основних етапів переживання загибелі рідних, друзів, відомих незнайомців:

  • шок – новина про смерть може приголомшити, викликати стан оглушення;

  • заперечення – прийняти смерть нелегко, в неї не хочеться вірити;

  • переживання – це період прийняття, страждань, відчаю, болю, відчуття безсилля та самотності;

  • печаль та туга – на цьому етапі настає час емоційного прощання з померлим, може розпочатися депресія;

  • примирення – поступово факт смерті стає реальністю і невіднятною частиною нового життя, в яке повертається робота, звичне спілкування, побут;

  • адаптація – горе змінюється на сум і печаль, але вже не викликає таких гострих відчуттів, як на початку.

Не варто уникати розмов про смерть та заперечувати факти. Не проживши всі етапи прийняття, неможливо адаптуватися до нового життя: 

  1. Будьте щирими, підтримуйте людину, яка гостро переживає втрату. 

  2. Повертайтеся до звичного життя маленькими кроками. Близьких та друзів варто просити про допомогу у побутових чи робочих питаннях. 

  3. Розмовляйте, допомагайте одне одному пережити втрату. 

Що робити, якщо не стає легше?

Як допомогти людині пережити втрату, якщо час не лікує, а надалі стає лише важче? На жаль, і такі ситуації – не рідкість, особливо, коли смерть – неочікувана і важка. Загибель рідних на війні – одна з таких ситуацій. Близькі люди не можуть прийняти гіркий факт, відмовляються вірити. Горе треба прожити, пропрацювати. Самостійно це зробити у схожих ситуаціях практично неможливо. Біль фіксується у головному мозку і стає основною частиною життя. 

Якщо протягом тривалого часу людина, яка втратила близького, відчуває слабкість, апатію, втрату сну та апетиту, у неї не змінюється пригнічений настрій, втрачається інтерес до життя – зверніться за консультацією до психолога. Фахівець допоможе знайти рішення, як пережити смерть близької людини. Він стане саме тим інструментом, який спрацює на подальшу роботу над проживанням ситуації і її прийняттям. Не обов’язково приходити до спеціаліста в кабінет – часто саме цього не хочуть люди, які перебувають у важкому психологічному стані. Консультації психолога онлайн у такому випадку стають кращим рішенням.