Подорож за кордон на авто пов'язана з певними ризиками. Щоб максимально вберегти водіїв від можливих форс-мажорів під час відвідування інших країн, було впроваджено систему міжнародного автострахування – Зелена картка. Йдеться про своєрідний аналог ОСАЦПВ. Таким чином у разі потрапляння в дорожню пригоду на території країн-учасниць договору “Зелена картка” (а це всі країни Європейського Союзу і не тільки) страхова компанія покриє вашу відповідальність перед третіми особами.
Що покриває Зелена картка, а що ні
Якщо автомобіль, на який оформлений поліс “Зелена картка”, потрапить у ДТП з вини страхувальника за кордоном, страхова компанія відшкодовує всі збитки потерпілим:
- по майну (ремонт транспортного засобу);
- лікування постраждалих, якщо вони є.
Компенсація відбувається в межах певних лімітів. Але в кожній країні вони різні, бо регламентуються певним законодавством. В ЕС виплати сягають 1 млн євро. Наприклад, у Польщі на відновлення ТЗ закладено до 1 млн євро, а на лікування — до 5 млн євро. А у Люксембурзі взагалі немає лімітів. Тож вірогідності, що вам доведеться доплачувати потерпілим щось зі своєї кишені, зведена до нуля.
Однак слід розуміти, що Зелена картка не покриває особистих збитків після ДТП. Власне авто потрібно буде відремонтувати самостійно, якщо у вас немає належного добровільного страхування КАСКО.
Дія поліса “Зелена картка” поширюється як на страхувальника, так й інших водіїв, які керують автомобілем на законних підставах.
Навіть, якщо у вас є страховка, трапляються випадки, коли страхова компанія відмовляє у компенсації:
- Автомобіліст перебуває у стані алкогольного сп'яніння або під впливом наркотичних засобів;
- У водія прострочене водійське посвідчення або його взагалі не має;
- Прострочений термін дії Зеленої картки;
- Водій втік з місця аварії або учасники ДТП перемістили постраждалі автомобілі до огляду поліції;
- Водій знаходиться за кермом викраденого автомобіля:
- ДТП було скоєне злим наміром.
Що буде, якщо не купити поліс
Виїхати без Зеленої картки за кордон водію не вдасться. Наявність поліса суворо перевіряється під час митного контролю — ви повинні пред'явити страховку на кордоні із сусідніми державами: Польщею, Румунією, Угорщиною, Молдовою. Але нерідко зустрічаються поодинокі випадки, коли люди оформляють страховку на мінімальний термін — 15 днів, а фактично перебувають за межами України довше. Прострочена страховка не дає права отримати компенсацію за ДТП. Крім цього на драйвера чекають:
- Штраф за європейськими мірками;
- Особиста оплата збитків потерпілих;
- Вилучення транспорту або посвідчення водія.
Можлива депортація на батьківщину або заборона в'їзду до країни перебування за розсудом правоохоронців.
Де оформити поліс “Зелена картка”
Існують два способи оформити Зелену картку:
1 — звернутися до страхового агента, який замість вас внесе інформацію до бази СК та роздрукує договір. Однак ви переплачуєте до 10% комісії агента. Також це не дуже зручно, бо ви повинні витратити час на відвідування офісу страховика, або звернутися до агентів у пункт страхування на прикордонному контролі;
2 — оформити поліс онлайн. З 2022 року українцям доступне електронне оформлення Зеленої карти. Поліс автоматично реєструється в базі Моторно-транспортного бюро і надсилається клієнту на email. Цифрова Зелена картка є офіційною версією, але такий поліс треба теж роздрукувати, щоб уникнути проблем на кордоні.
Під час онлайн оформлення користувач робить розрахунок вартості Зеленої картки, враховуючи тип транспорту (легковий та вантажний автомобіль, мотоцикл, мопед, автобус, причіп) та кількість днів за кордоном (15 днів - 1 рік).
Що робити, якщо стався страховий випадок
- Викличте поліцію та швидку, якщо є постраждалі;
- До приїзду поліції зафіксуйте дані з місця події (фото та відео зйомка);
- Отримайте відомості про інших учасників ДТП (номерні знаки авто, дані страховок, контакти);
- Не переміщайте постраждалі ТЗ;
- Не підписуйте документи іноземною мовою, зміст яких вам невідомий;
- Отримайте копію протоколу від поліції;
- Сповістіть вашу страхову компанію про ДТП, зв'язавшись по номеру телефону, що зазначений у вашому договорі.
Важливо! Ви можете не давати свідчення, доки вам не роз'яснять ваші права.