Боротьба з розповсюдженням ігрової залежності знову стає актуальним питання в Україні у 2023 році. Згідно з Єдиним реєстром КРАІЛ, у якому містяться дані про осіб, яким обмежено доступ до азартних ігор, станом на травень 2023 року таких осіб налічується 802. Контроль над грою є ключовою складовою, без якої спеціалісти рекомендують не захоплюватися азартними іграми, проте знаючи свій психотип гравця, небажаних наслідків можна уникнути.
Проблеми ігрової залежності
Всебічне попередження про негативні наслідки надмірного захоплення азартними іграми має на меті укорінення думки серед гравців, що це лише розвага, але ніяк не спосіб побудувати добробут. Саме про це повідомляє перша соціальна реклама азартних ігор, яка в останні місяці шириться містами України. Гральні автомати онлайн в Україні набули великої популярності, проте підхід до них гравці мають зовсім різний. Хтось приходить виключно заради гри та емоцій, а хтось дійсно помилково полює на великі гроші.
Фахівці наголошують, що головне - це самоконтроль. Статистика звернень з проханням обмежити доступ до азартних ігор від українських гравців підтверджує, що вони відчувають межу та готові визнавати проблему - практично усі звернення надходять за ініціативою самих гравців. Глобальна ж проблема будь-якої залежності - це її заперечення. Поки не готовий визнати проблему, допомога буде байдужою. Для виявлення перших ознак на сайті КРАІЛ навіть є анонімний тест, що допоможе визначити перші прояви залежності.
Різний підхід до азартних ігор супроводжується і різним типом поведінки. Це стосується і темпераменті, і типу мислення, і навіть реакції програш чи виграш. Розрізняють гравців з наступними звичками:
- Тих, хто покладається на інтуїцію та відчуття;
- Схильних до аналізу;
- “Шукачі пригод” та нових вражень;
- Професіонали.
Ще до одного типу відносять так званих агресорів - це гравці, які вкрай різко сприймають невдачі, проте вважають, що розбираються у грі краще за будь-кого.
Інтуїція та сухий аналіз
Два абсолютно протилежні сприйняття у грі є найрозповсюдженішими. Обидва мають місце бути, проте у випадку, коли гравець керується відчуттями, то вони мають бути засновані на знаннях та розумінням принципів гри, а не лише на емоціях. Недоліком такого підходу до гри є частий вплив настрою. У аналітиків свої проблеми - прораховуючи кожен наступний крок у грі на тих же слотах, вони забувають про елемент випадковості, який лежить в основі ігрових автоматів. Їх розрахунок часто спирається виключно на досвід, але не завжди допомагає. Головна риса, яка об'єднує обох - думка, що наступного разу їх розрахунки або інтуїція точно не підведе!
Розвага та робота
Таке діаметральне сприйняття гри властиве шукачам нових вражень та професіоналам. Перші ставляться до гри, як до розваги та можуть не ставити собі за мету власне виграш. Небезпека для такого типу гравців полягає у тому, що за допомогою гри вони отримуються бажані емоції, проте не можуть замінити їх іншими у повсякденному житті, тому дуже скоро повертаються до гри.
У професіоналів підхід протилежний - вони можуть зовсім не отримувати задоволення від гри, проте грати роками. Це гравці з великими досвідом, для яких гра стала неодмінною частиною життя. Вони спокійно сприймають навіть великі програші, адже знають, що повернуться до гри знову.