Якщо у 2022 році у зв’язку з початком повномасштабної війни кількість оформлених мікропозик суттєво зменшилась, то вже у 2023 році ринок знову активізувався. Тільки за перше півріччі число виданих мікрокредитів зросло на 37% в порівнянні з попереднім аналогічним періодом. За даними аналітиків порталу Deshevshe зростає також кількість запитів на промокоди мікрофінансових організацій.

Ситуація на ринку мікрокредитування

За підсумками першого півріччя поточного року МФО видали 3 884 875 мікрокредитів на 18,4 млрд грн. Для порівняння, за весь 2022 рік українці оформили мікрозаймів на 23,9 млрд гривень. На початку другого кварталу динаміка трішки зменшилась. Аналогічна ситуація і з промокодами. Так, від Credos промокод у першому кварталі шукали та активували в півтора раза більше, ніж на початку другого кварталу.

Інші ключові показники розвитку ринку мікрозаймів:

  • середньомісячна кількість мікропозик — 650 тисяч. Аналітики зазначають, що позичальники шукають найвигідніші пропозиції та все частіше активують різноманітні бонуси;
  • середня сума кредиту: в першому кварталі — 4931 гривні, в другому — 4564 грн;
  • загальна сума заборгованості українців перед МФО станом на серпень — 8,9 млрд грн;
  • кількість зареєстрованих МФО скоротилася на третину – з 935 на початку 2022-го року до 629 станом на липень 2023-го.

В основному позичальники оформляють мікрокредити для закриття поточних потреб, оплати комунальних послуг, покупки продуктів. мова про так звані «кредити до заробітної плати». Найчастіше у 2023 році позичальники шукають для Moneyveo промокод. Це одна з найвідоміших в Україні МФО. Позичальники зараз більше цікавляться позиками до 25 000 гривень на короткий період (до 20 днів). Менший попит мають кредити з періодом виплати 70-140 днів.

Нагадаємо, що останнім часом МФО піддаються сильній критиці саме через надвисокі проценти за користування кредитом. Тому вже розроблено та зареєстровано законопроєкт, яким планують обмежити розмір денної процентної ставки за споживчим кредитом до 1% суми кредиту.

«Сьогодні фіксуються надвисокі ціни на ринку мікрокредитування: денна номінальна ставка може сягати 5% на день, а середня номінальна річна процентна ставка — понад 1 000% річних. Саме тому, ініціювали з колегами законопроєкт щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг», — заявив наприкінці червня Данило Гетманцев, голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики.